Boris Johnson bakan oldu, Peşmerge sevindi

İngiltere'nin yeni Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Irak Kürt yönetimini sevindirdi. 'Peşmerge dostu' olarak görülend

DUVAR – İngiltere’nin yeni Başbakanı Theresa May’in, Boris Johnson’ı Dışişleri Bakanı olarak ataması, daha fazla destek konusunda Irak Kürt yönetimini umutlandırdı. Irak’taki Kürt medyasının ‘Kürt ve Peşmerge dostu’ olarak gördüğü Johnson, geçen yıl Erbil’e gelerek IŞİD ile savaşan peşmergeleri cephede ziyaret etmiş, başına poşu takıp Kürt yönetimi Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ile görüşmüştü.

FOTOĞRAFLARI PAYLAŞILDI

Osmanlı döneminde Damat Ferit Paşa hükümetinde bakanlık yapmış Ali Kemal’in torununun oğlu olan, Londra Belediye Başkanlığı da yapan Boris Johnson’un İngiltere Dışişleri Bakanı olması, Irak’taki Kürt medyasında ‘Flaş haber’ olarak verildi. ‘Kürt ve Peşmerge dostu Boris Bakan oldu’ manşetleri ile haber Kürt medyasında yer alırken, Johnson’un geçen yıl Erbil’i ziyaret ettiğinde çekilen fotoğrafları paylaşıldı.

BORIS JOHNSON'UN DISISLERI BAKANI OLMASI IRAK'LI KURTLERI SEVENDIRDI. JOHNSON GECEN YIL ERBIL7I ZIYERET ETMIS, PESMERGELER ILE GORUSMUSTU. FOTO:DHA

Geçen yıl Erbil’e gelen Boris Johnson, IŞİD ile savaşan peşmergeleri cephelerde ziyaret etmiş ve eline Kalaşnikof olarak siperde poz vermişti.

Erbil sokaklarında dolaşan ve başına poşu takan Johnson, Kürt yönetimi Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ile de görüşmüştü.
(DHA)