Dikkat, 'Selfie dirseği' hastası olabilirsiniz!

Instagram'a doyamadığınız dinlendirici bir tatilden sonra dirseğiniz mi acıyor? 'Selfie dirseği' hastalığına yakalanmış olabilirsiniz!

 

DUVAR – Teknoloji kaynaklı hastalıklara bir yenisi eklendi: Selfie dirseği. Hastalığı keşfedense, Amerikan televizyon kanalı NBC’nin selfieleriyle meşhur sunucusu Hoda Kotb oldu.

Instagram hesabında sürekli özçekim kareleri paylaşan Kotb, acı içinde doktora gittiğini ve suçlunun selfie merakı olduğunu öğrenince şaşkınlık geçirdiğini anlattı: “Ortopediste gittim. Bana tenis veya pinpon oynayıp oynamadığımı sordu. Tabii ki oynamıyorum. Ona selfie çektiğimi anlattım.” Doktorunun dirseğine buz koymasını ve ağrıyı azaltması için egzersiz tavsiye ettiğini söyleyen Kotb, “Fotoğrafı çekerken kolunuz havada, garip bir eğimle duruyor. 20, 30, belki de 40 defa tuşa basıyorsunuz” dedi.

New York Hastanesi’nden Dr. Jordan Metzl ise ‘selfie dirseği’nin tekrar tekrar aynı hareketi yaparak dirseğe baskı uygulanmasından kaynaklandığını anlattı. Elle dergisine konuşan Metzl, “Bir hareketi sürekli yaparsanız, ilgili yerleriniz acır. Blackberry telefonlarda da benzer bir durum yaşanmıştı. İnsanların başparmaklarında iltihaplanma oluyordu. Kas üzerinde çok fazla baskı uygulandığında, iltihaplanma yaşanıyor.”

Doktor Metzl, ‘selfie dirseği’ acısı çekenlere iltihap giderici bir ilaç, buz ve egzersiz önerdi. Derginin görüş aldığı bir diğer doktor ise selfie çubuğunun dirsek üzerindeki baskıyı azaltabileceğini söyledi…