‘Tek Kollu’ Ahmed Çatayev Ukrayna'nın muhbiri mi?

Atatürk Havalimanı saldırısının planlayıcısı olduğu düşünülen Ahmed Çatayev'in Ukrayna'nın paralı muhbiri olduğu iddia edildi.

DUVAR – İstanbul Atatürk Havalimanı saldırısının planlayıcısı olduğu sanılan Çeçenistan uyruklu Ahmed Çatayev’le ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Ukrayna’nın Odessa kenti emniyet müdürü Giorgi Lortkipanidze, Çatayev’in paralı muhbirleri olduğunu söyledi. Lortkipanidze bu konuda hükümete bilgi verdiklerini ifade etti. Çatayev’le ilgili ilk iddia ise ABD’li bir yetkiliden gelmişti.

LAKABI ‘TEK KOLLU’

Habertürk gazetesinin haberine göre ABD’li bir yetkili İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki saldırının IŞİD’li terörist Ahmed Çatayev tarafından planlandığını söyledi. Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesinden olduğu bilinen Çatayev’in, IŞİD’de üst düzeyde görevler üstlendiği belirtildi.

ABD Kongresi üyesi ve İç Güvenlik Komitesi Başkanı Michael McCaul, “Tek Kollu” lakabıyla bilinen Çatayev için “Pek çok kez Suriye’ye gitmiş ve örgütte savaş bakanlığında üst düzey operasyonları yönetmiş” dedi.

GROZNİ BASKININDA YARALANDI

BM’nin “Rusça konuşan teröristler” listesinde adı geçen Çatayev’in 2011’de Bulgaristan’da tutuklandığı ancak Avusturya’da mülteci statüsüne sahip olduğu için salıverildiği ifade edildi. 1 yıl sonra Gürcistan’da yaralı olarak tutuklanan Çatayev’in burada da serbest bırakıldığı öğrenildi. Uluslararası Af Örgütü, Çatayev’in 2000 yılında gerçekleşen Grozni’deki baskında yaralandığını, bu yüzden kolunu kaybettiğini belirtti. O tarihte Ukrayna’ya kaçan Çatayev’in Rusya tarafından iadesi istenmiş, ancak Uluslararası Af Örgütü iade edilmemesi çağrısı yapmıştı.

EMNİYET MÜDÜRÜ: BİLGİ VERİYOR

Dün bir açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü, İstanbul’daki saldırıyı kınadıklarını ve Çatayev’e ilişkin çağrının gerekçesinin işkenceye maruz kalması olduğunu açıkladı. Bunun da insan haklarına aykırı olduğu vurgulandı. Öte yandan, Ukrayna’nın Odesa kenti emniyet müdürü Giorgi Lortkipanidze, “Çatayev’in paralı muhbirleri olduğunu ve hükümete teröristlerle ilgili bilgi” verdiğini söyledi.