Rusya'dan canlı bombalarla ilgili açıklama

DUVAR – İstanbul Atatürk Havalimanı’na saldıran düzenleyen canlı bombalardan birinin Çeçen asıllı Rus vatandaşı Osman Vadinov olduğu haberleri üzerine Rusya bir açıklama yaptı.

İnterfaks ajansına açıklama yapan Rusya’nın Kafkas Bölgesi Emniyet Müdürlüğü şu bilgiyi verdi: “Çeçenistan’da hiçbir zaman Osman Vadinov adında bir kişi yaşamamıştır. Üstelik verilen soyadı Vadinov da Çeçen değil. İkinci sanık Ahmet Çatayev’e gelince; bu kişi Rusya tarafından da aranıyor.”

Rusya’nın son olarak 2012 yılında Gürcistan sınır bölgesinde Gürcü muhafızlar tarafından yakalanan Çatayev’in iadesini istediği belirtilen açıklamada şunlar yer aldı:
“Ancak Gürcistan terörizm suçundan aradığımız bu kişiyi bize teslim etmeyeceğini bildirdi. Çatayev, bizdeki bilgilere göre Kafkas Emirliği olarak tanınan oluşumun liderlerinden Doku Umarov’un Avrupa temsilcisi 2011 yılında bu kişi Bulgaristan-Türkiye sınır bölgesinde Bulgar güvenlik güçleri tarafından tutuklanmıştı. Bulgaristan’ın Hasköy şehri mahkemesi Rusya’ya iade kararı almış, ancak ardından Filibe’deki üst mahkeme insan haklarına atıfta bulunarak kararı bozmuştu.”