ABD: Terör uyarısının bir gün önce olması tesadüftü

ABD Dışişleri, Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısının, Atatürk Havalimanı saldırısından 1 gün önceye denk gelmesinin tesadüf olduğunu söyledi.

DUVAR – ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen ve 42 kişinin ölümüne yol açan IŞİD saldırısından kısa süre önce Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısında bulunmalarının ‘tesadüf’ olduğunu söyledi.

Başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısına, Atatürk Havalimanı saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek başladı.
Saldırıdan bir gün önce Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını güncellediklerini ve bunu duyurduklarını anımsatan Toner “Bu uyarıda terör gruplarının ABD vatandaşlarına yönelik artan tehditlerine işaret ettik ve aşırıcıların yalnızca Türkiye’de değil, Avrupa genelinde havaalanları ve ulaşım merkezlerini hedef aldığı uyarısında bulunduk. Biliyorsunuz Türkiye’de birçok terör saldırısı da meydana geldi. Ama Amerikalılar Türkiye’ye seyahat etmesin demiyoruz. Böyle bir durumda, Paris’teki ya da Brüksel’deki terör saldırılarından sonra Amerikan vatandaşlarına güncel bilgileri edinmeleri, uyanık ve bulundukları yerde durumun, tehdidin farkında olmaları gerektiğini anımsatıyoruz” dedi.

‘BİLGİMİZ OLSAYDI PAYLAŞIRDIK’

Toner, 29 Mart’ta yayınladıkları seyahat uyarısını, Atatürk Havalimanı saldırısından bir gün önce, 27 Haziran’da güncellemelerinin herhangi bir saldırı tehdidi ile ilişkili olup olmadığı sorusuna ise şu yanıtı verdi:

”Hayır. Yakında ortaya çıkabilecek ya da önlem almayı gerektirecek özel bir istihbaratımız yoktu.Böyle bir bilgimiz olsaydı tabii ki bunu Türk yetkililerle paylaşırdık ama yoktu.”

Türkiye ile düzenli olarak istihbarat paylaşımı yaptıklarını belirten Toner, ABD’nin yayınladığı seyahat uyarısı ile Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen saldırı arasında bağ kurmanın doğru olmayacağını ifade etti.