IŞİD, El Kaide'nin en parlak döneminden bile daha güçlü!

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Direktörü Brennan, IŞİD'in Libya'da yerleştiğini ve 30'dan fazla militanını Türkiye'ye yolladığını iddia etti.

DUVAR – Atatürk Havalimanı saldırısının ardından CIA Direktörü John Brennan, “30’dan fazla IŞİD militanının Türkiye’ye yollandığını” açıkladı. Amerikan NBC kanalı, açıklamayı flaş haber olarak duyurdu.

‘LİBYA, IŞİD’İN MERKEZİ’

Brennan, IŞİD’in militan sayısının El Kaide’nin en güçlü olduğu dönemden bile fazla olduğunu, geçen hafta ABD Senatosu İstihbarat Komitesi’ne IŞİD hakkında sunduğu Brennan, terör raporunda dile getirmişti. Örgütün Libya’yı operasyon merkezi olarak kullanmasından endişe duyduklarını söyleyen Brennan’ın komiteye sunduğu raporda; IŞİD’in Libya’da artan faaliyetlerinin Avrupa’da terör saldırılarını artırabilecek bir unsur olduğu vurgulanmıştı.

Amerikan NBC kanalı muhabiri Richard Engel de, bir görgü tanığı ile yaptığı ropörtajı Twitter üzerinden açıkladı. Engel’in aktardıklarına göre, bir polis memuru intihar bombacısını fark ederek müdahalede bulundu. Bunun üzerine yakalandığını anlayan intihar bombacısı üzerindeki yeleği infilak ettirdi.

brennan