Rusya artırıyor: Ankara, Suriye ve Irak politikasını değiştirsin

Erdoğan'ın Putin'e gönderdiği mektup ve dilediği özrün ardından normalleşme yoluna giren ilişkilerde Rusya cephesi masaya yeni talepler koyuyor.

DUVAR – Rus parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi’nin Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Türkiye’den özür dışında Suriye ve Irak’a yönelik politikalarını da değiştirmesini beklediklerini vurguladı.

Sputnik’in haberine göre Kosaçev, “Rusya ve Türkiye arasındaki ayrılıkların, hepimizi şoke eden trajediden (Türk F16’larının Rus uçağını düşürmesi) çok daha derin ve sistematik olduğunu anlamak gerek. Bu ayrılıklar Suriye ve Irak da dahil bir çok noktadaki krizin nedenleri, gidişatı ve olası sonuçlarıyla ilgili” dedi.

“Türkiye’den, yalnızca Rusya’yla olan ilişkilerinin kötüleşmesine değil aynı zamanda terörist yapılarla doğrudan işbirliği yaparak belirttiğim ülkelerdeki durumun kötüye gitmesine neden olan yaklaşımlarını yeniden değerlendirmesini bekleyeceğiz” diye devam eden Kosaçev, mektupta dile getirilen özür kelimelerinin yanı sıra ‘Ankara’nın yaklaşımını değiştirdiğini kanıtlayan icraatlara gereksinim duyduklarını’ söyledi.

‘ERDOĞAN RUSYA’DAN KARARLILIK BEKLEMİYORDU’

Kosaçev Facebook hesabından yaptığı açıklamada ise şu değerlendirmede bulundu:
“Türk lideri Erdoğan’ın mektubu Rusya’nın ısrarcı olduğu iki kilit tezi barındırıyor: Bunlardan birincisi, özür. İkincisi ise ‘ölen Rus pilot Oleg Peşkov’un ailesinin acılarının ve zararının hafifletilmesi için gerekli tüm girişimlerde bulunmaya hazır olunması.’ Açıkça söylenmese bile mektup Vladimir Putin’e gönderildi. (…) Bana göre (özür dilenmesinde) en etkili olan (Türkiye’nin aldığı) ekonomik darbe oldu. Erdoğan belli ki Rusya’dan böyle bir kararlılık ve eylemlerinin bu boyutta sonuçları olmasını beklemiyordu. Türkiye’deki plajlarda Rus olmaması ve Rusya’daki inşaatlarda Türklerin olmaması her türlü askeri ve politik tehditten çok daha etkili oldu.”