İspanya'da ikinci seçim siyasi belirsizliği derinleştirdi

İspanya'da son altı ayda düzenlenen ikinci genel seçim de siyasi belirsizliğe son veremedi. Aralık seçimlerinin galibi Sol Birlik beklentinin altında kalırken, muhafazakâr Halk Partisi sandıktan birinci çıktı.

 

İspanya, Aralık 2015’teki seçimlerden sonra koalisyon görüşmelerinin sonuçsuz kalması üzerine erken seçimler için yeniden sandığa gitmişti. Ancak son oylama, belirsizliği iyice derinleştirmiş görünüyor. Zira hiçbir parti tek başına hükümet kuramazken, bir önceki seçimin anlaşamayan aktörleri bir kez daha koalisyon görüşmeleri için masaya oturmak zorunda kalacak.

RAJOY’UN ÇIKMAZI

İşsizlik oranının yüzde 20’yi aştığı ülkede, tasarruf tedbirlerini savunan ve yolsuzluk skandallarıyla çalkalanan muhafazakâr Halk Partisi (PP), yüzde 30 oranında oyla birinci çıktı. Fakat 137 sandalye kazanan PP, çoğunluğu sağlaması için gereken 176 koltuğa ulaşamamış oldu. PP’nin lideri olan Başbakan Mariano Rajoy zafer konuşmasında ‘yönetme hakkı’nın kendilerinde olduğunu savunsa da işi zor görünüyor.

Zira seçimlerden ikinci çıkan Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), olası bir büyük koalisyona katılmayacaklarını açıklamakta gecikmedi. PSOE, aralık seçimlerinden beş vekil daha az çıkartarak 85 koltuk kazanmış durumda.

PODEMOS GERİLEDİ

İşsizlik ve tasarruf tedbirlerine karşı ‘Öfkeliler’ adıyla Avrupa çapında ses getirmiş halk hareketinin siyasi temsilcisi olan Sol İttifak, yani Unidos Podemos ise Aralık seçimelrine kıyasla gerileyerek beklentilerin altında kaldı. Podemos, yüzde 21.11 oyla 71 sandalye kazandı. Hareketin lideri Pablo Iglesias, sonuçların açıklanmaya başlamasının ardından “Bu gecenin sonuçları bizim için tatmin edici değil. Daha iyi bir iş çıkarmayı bekliyorduk” dedi.

PSOE ve Podemos’un oy oranları da, matematiksel olarak hükümet kurmak için yeterli değil.