Suriye'deki muhalifler arasında 'yolsuzluk' kavgası

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Suriye’de Türkmen Dağı’ndan çekilmek zorunda kalan cihatçı gruplar arasında 'yolsuzluk' kavgası başladı. Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek'in haberine göre, Sosyal medya üzerinden birbirini suçlayan cihatçılar ortaya çeşitli iddialar attı. Sultan Abdulhamidhan Tugayı komutanı Ömer Abdullah’ın Türkiye’den gelen yardımları satarak kendisine ev aldığı, mevcut tugayın ise 20 kişilik göstermelik bir grup olduğu ileri sürüldü.

'YARDIMLAR SATILIYOR'

Cihatçılara ilişkin bilgilerin paylaşıldığı bir sayfadan atılan mesajda, “Türkmen Dağı dedikleri bölge düştü, bize de bunları yazmak vacip oldu. Türkmenlerin asıl büyük şehri Halep yanarken Türkmen Dağı'nda 10 kişilik, 20 kişilik gruplar kurarak kovboyculuk oynayan ve Türkiye'den giden yardımları yeri geldiğinde Suriye'nin iç bölgelerinde savaşan mücahitlere satan, yeri geldiğinde bu yardımları çürümeye bırakan, yeri geldiğinde bu yardımları gömen tüccar sürüsü mücahitçilik oynuyor” denildi.

Bir yılda Türkiye’den Suriye’ye binlerce yardım TIR’ının gittiği belirtilen mesajda, bu yardımların 2’nci Sahil Tümeni ile birlikte satıldığı savunularak, şunlar belirtildi:

“Tam 3 yıldır kendisine Abdulhamidhan Tugayı ismini takan ve başında Ömer Abdullah sahtekarının olduğu birlik, Türkiye'den Suriye'ye giden bütün yardımları 2’nci Sahil Tümeni ile beraber satıyor, çalıyor, peşkeş çekiyor. Çakma komutanları Ömer Abdullah dahil bu grubun tek çatışması bugüne dek olmadı. Belki bir kaç çatışmada arka safta destek diye geldiler ama çatışma bitmeden piknik alanlarına, yani Türkmen Dağı'na geri döndüler.”

'TÜRKMEN DAĞI DİYE GÜRÜLTÜ YAPANLAR'

Suriye’deki cihatçı grupların Türkmen Dağı’nın düşmesini istememe sebebinin, gelecek yardımların kesilmesi korkusu olduğunu vurgulayan hesaptan, Ömer Abdullah ve yolsuzluk iddiaları ile ilgili şunlara yer verildi:

“Türkmen Dağı diye 3 yıldır gürültü yapanlar, Türkmen Dağı düşsün istemiyordu. Çünkü biliyorlardı ki Türkmen Dağı düşerse gelen yardımlar kesilecek ve tüccarlık faaliyetleri duracak, Hatay'da kendilerine daireler, villalar alamayacaklar. İşte bu akan su durmasın diye 3 yıldır Türkmen Dağı diyorlar.

'Suriye Gerçek Haber' isimli sosyal medya hesabından da benzer iddialar ortaya atıldı. Bir mesaj kaydı paylaşılan hesapta, Ömer Abdullah’ın geçen hafta Hatay Yayladağı’ndan 110 bin TL’ye ev aldığı ve Harbiye’de gece kulübünde bulunurken kayıtlarının var olduğu öne sürüldü.

Açıklamalara yanıt veren Sultan Abdulhamidhan Tugayı ise, iddiaları “Saray şebeği”nin ortaya attığını belirtti. Tugaylarına ve Türkmen Dağı direnişine yapılan ithamların komik olduğunu ifade eden Tugay, “Saray şebeği tarafından bizim hiçbir çatışmaya katılmadığımız söyleniyor. Eğer katılmıyorsak kim korudu kafir postallarından bu dağı” diye soruldu.

HABERİN TAMAMI