BM: IŞİD Ezidilere soykırım yapıyor

BM İnsan Hakları Konseyi, IŞİD'in Ezidilere Suriye ve Irak'ta soykırım uyguladığını açıkladı.

DUVAR – Birleşmiş Milletler’in hazırladığı rapora göre IŞİD Ezidilere hala soykırım uyguluyor.
Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne bağlı olarak Suriye ve Irak’ta IŞİD’in eylemlerine ilişkin incelemeler yapan araştırma komisyonu, konuyla ilgili raporunu kamuoyuna açıkladı.
Rapora göre, örgüt Irak ve Suriye’de Ezidilere soykırım uyguladı. Raporda, 400 bin Ezidi’nin öldürüldüğü, köleleştirildiği veya diğer suçlara maruz bırakılarak yok edilmeye çalışıldığı kaydedildi.

KÖLE PAZARLARI KURDULAR

Raporda, 3 bin 200 Ezidi kadın ve çocuğun hala IŞİD’in elinde olduğuna dikkat çekilerek, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin konuyla ilgili kararlarına atıfta bulunuldu.
Komisyon, ilk kez 2014 yılının Ağustos ayında Irak’ın kuzeybatısında IŞİD’in Ezidilere yönelik saldırısına ilişkin hazırladı. 41 sayfalık raporda, Suriye’de Ezidi kadın ve genç kızların IŞİD militanlarına satıldığı köle pazarlarının kurulduğuna dikkat çekilmişti.
IŞİD, 2014 yılında Suriye’nin ve Irak’ın geniş bölgelerini kontrolüne geçirmişti. Irak’ın kuzeyinde on binlerce Ezidi, IŞİD’in yaklaşması üzerine Sincar Dağı’na kaçmış, aç susuz hayatta kalma mücadelesi vermişti. Binlerce Ezidi erkek öldürülmüş, kadın ve çocuklar ise kaçırılmış ve köleleştirilmişti. Birleşmiş Milletler, Ezidi halkına yönelik kıyımların soykırım olarak sınıflandırılmasını ihtimal dâhilinde görüyor.