İngiltere'de, AB'den ayrılmak isteyenler öne geçti

AB'den ayrılmayı oylayacak olan İngiltere'de yapılan son anketlerde süpriz sonuçlar çıktı.

DUVAR – İngiltere’de 23 Haziran’da yapılacak olan Avrupa Birliği referandumu öncesinde yapılan ankete göre, birlikten ayrılmak isteyenlerin oranı öne geçti.

Dünya’nın en büyük araştırma şirketlerinden olan TNS tarafından yapılan son ankete göre, AB’den ayırılalım isteyenlerin oranı öne geçti. Anket sonuçlarına göre, AB’den ayrılmak isteyenlerin oranı yüzde 47 olurken, ayrılmak istemeyenlerin oranı yüzde 40’ta kaldı. Kararsız olan veya oy kullanmayacağını söyleyenlerin oranı ise yüzde 13 oldu.

TNS tarafından 7-13 Haziran arasında, internet üzerinden yapılan ankete 2 bin 497 kişi katıldı.

İngiltere’deki You Gov araştırma şirketi ve The Times gazetesinin yaptığı anketlere göre de AB’den ayrılalım diyenlerin oranı yüzde 49’a yükseldi. You Gov’un son verilerine göre AB’den ayrılalım diyenler yüzde 49, kalalım diyenler yüzde 39’da seyrederken katılımcıların yüzde 11’i ise “kararsızım” dedi.

Bir başka anket de Telegraph gazetesinin ORB International araştırma şirketine yaptırdığı kamuoyu araştırması oldu. 13 Haziran’a ait verilere göre, AB’den ayrılalım diyenlerin oranı yüzde 49’a yükseldi, kalalım diyenlerin oranı ise yüzde 48 oldu. Bir önceki hafta yapılan anketle karşılaştırıldığında son araştırma sonuçlarında ayrılma yönünde görüş belirtenlerde yüzde 2’lik bir artış gözlendi.

KARARSIZ SEÇMEN KRİTİK ÖNEMDE

Referandum sonuçlarında kararsız seçmenlerin tavrı belirleyici olacak. Anketlere göre kararsız seçmenin oranı yüzde 12 ile 15 arasında değişiyor.

İngiltere’nin en çok satan gazetelerinden The Sun ise, okuyucularına AB’den ayrılmaları yönünde oy kullanma çağrısı yaptı. Gazete, dün başlattığı kampanyada ‘Bu, kendimizi demokratik olmayan Brüksel makinesinden ayırmak için son şansımız, şimdi bunu kullanma sırası” ifadeleri ile okuyucularına çağrıda bulundu. The Sun, “Avrupa Birliği’nden çıkarak daha zengin, daha güvenli ve daha özgür olabiliriz” dedi.

d5676cd7956d47e8954073857a8d4cfcKAMPANYALARDA TÜRKİYE VAR

AB’den ayrılma yönünde yürütülen kampanyalarda Türkiye’nin üyelik süreci de kullanılıyor. Ayrılma yanlıları Türkiye’nin AB üyeliği halinde, Avrupa’nın mülteci konrolünü kaybedeceği söyleniyor.

Geçtiğimiz günlerde İngiltere Başbakanı David Cameron ve Maliye Bakanı George Osbourne, Türkiye’nin yakın zamanda AB’ye üye olamayacağı, bunun yakın bir gelecekte imkansız olduğu açıklamasını yapmıştı. Cameron ve Osbourne, İngiltere’nin AB’de kalması yönünde kampanya yürütüyor.

AB’den ayrılma yanlılarının hazırladığı broşürlerde, Türkiye’nin Suriye ve Irak ile komşu olan Müslüman bir ülke olduğu, suç oranlarının, silah sahibi sayısının ve çeteciliğin yüksek olduğu söylenerek, Türkiye’deki doğum oranlarının yüksek olmasıyla sekiz yıl içinde İngiltere’deki nüfusun sadece Türkiye’den gelenlerle bir milyon artacağı iddia ediliyor. (DHA)