Türkiye Küresel Barış Endeksi'nde sonuncu

Türkiye 2016 yılı Küresel Barış Endeksi’nde en çok gerileyen beş ülke arasında yer aldı. Türkiye’nin durumu en barışçıl bölge kabul edilen Avrupa’nın genel ortalamasını düşürdü.

DUVAR – Uluslararası düşünce kuruluşu Ekonomi ve Barış Enstitüsü tarafından hazırlanan Küresel Barış Endeksi’ne göre Türkiye 2016’da bir önceki yıla göre 7 sıra gerileyerek 145. sıraya düştü.
Endeks 163 ülke arasında yapılıyor.
Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Avrupa kategorisinde endeksin son sırasında yer alan Türkiye’nin raporda en barışçıl bölge olarak kabul edilen Avrupa’nın genel ortalamasını düşürdüğü de belirtildi.
Türkiye’nin yanı sıra endekste en çok düşüş yaşayan ülkeler ise Yemen, Libya, Ukrayna ve Bahreyn oldu.

ERDOĞAN’IN KATI POLİTİKALARI

Raporda Türkiye ile ilgili şu yorum yapıldı: “Türkiye 2015 yılında Tayyip Erdogan hükümetinin devam eden katı politikaları ve komşu Suriye’deki çatışmanın etkileri nedeniyle iç güvenlikte zorluklar yaşadı. Ülke içinde güvenliğin kötüleşmesinin ana nedeni devlet ile PKK arasındaki anlaşmazlığın yeniden başlaması ayrıca özellikle IŞİD’in terör faaliyetlerini arttırmasıydı.”
Raporda Erdoğan’ın muhaliflere yönelik sert tutumu nedeniyle gözaltına alınanlarda ve güvenlik güçleri ve polisin sayısında da artış olduğu belirtildi.
Ayrıca Türkiye’nin komşu ülkeleriyle ilişkilerinin de kötüleştiği tespiti de yapılan endekse göre dünyanın en barışçıl ülkesi İzlanda. Onu Danimarka ve Avusturya takip ediyor.
Listenin sonunda ise Suriye yer alıyor. Suriye’nin hemen üstünde Güney Sudan, Irak, Afganistan ve Somali var.

ŞİDDETİN MALİYETİ 13.6 TRİLYON DOLAR

Dünyanın en az barışçıl bölgesi olan Orta Doğu ve Kuzey Afrika ise çatışmalar nedeniyle bu yıl da endeksteki düşüşünü sürdürdü.
Raporda diğer dikkat çeken unsurlar ise şöyle:
Şiddetin küresel ekonomi üstündeki toplam maliyeti 13.6 trilyon dolar. Bu dünya ekonomik üretiminin yüzde 13.3’ü ve doğrudan yabancı yatırım oranının 11 katı.
Son on yılda şiddet olaylarının dünyaya ekonomik etkisi 137 trilyon dolardı. Bu 2015 yılı için küresel üretimden daha yüksek.
2007-2016 yılları arasında dünyada mülteci ve evlerinden olan insanların sayısı ikiye katlanarak 60 milyona ulaştı. Bu dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 1’i.
Bu haberi paylaş Paylaşma hakkında