Dünya turunda kayıplara karışan ikilinin mektupları 84 yıl sonra ortaya çıktı

Amelia Earhart ve meslektaşı Fred Noonan çıktıkları dünya turunda kaybolmuştu. İkilinin mektupları 84 yıl sonra ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Atlas Okyanusu’nu uçakla tek başına geçen ilk pilot kadın olan ABD’li Amelia Earhart’ın, meslektaşı Fred Noonan ile 1937’de çıktığı ve uçaklarının kayıplara karışmasıyla sonuçlanan dünya turuna dair mektuplar ortaya çıktı.

NTV'nin aktardığı habere göre, ABD’li Hunter Person, Fred Noonan’ın arkadaşı olan büyükbabasına yazılmış 4 mektubu annesinin evinde buldu. 17 sayfalık mektup, ikilinin Pasifik Okyanusu üzerindeyken son telsiz aramasını yayımlamasından 8 gün önce postalandı.

23 Haziran 1937’de Endonezya’dan ABD’ye gönderilen mektup, Amelia Earhart ve Fred Noonan’ın yolculukları boyunca yaşadıklarını anlatıyor.

Earhart ve Noonan, 1937’de ABD’den Güney Amerika’ya, Afrika’ya ve Güney Asya’ya uçtu. Sonra Papua Yeni Gine’den ayrıldılar ve yakıt ikmali için 2 Temmuz 1937’de Howland Adası’nda durmayı planladılar.

İkiliden bir daha haber alınamadı. Mektubun, uçaklarının enkazı bulunamayan ikilinin kayboluşuna ışık tutabileceği belirtildi.

Heart kaybolduğunda 40, Noonan ise 44 yaşındaydı.