Dünya rekoru kırıldı: Tek doğumda 10 bebek

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Gauteng eyaletinde, tek doğumda 10 bebek dünyaya getiren Gosiame Thamara Sithole, Guinness rekorunu kırdı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Güney Afrika'da 37 yaşındaki Gosiame Thamara Sithole, geçen ay Fas'ta 9 bebek doğuran Halimae Cisse'nin "tek doğumda en çok sayıda bebek dünyaya getiren anne" unvanının yeni sahibi oldu.

Ulusal Basın kuruluşu IOL News'in haberine göre, 7 erkek ve 3 kız bebek dünyaya getiren rekortmen anne ile bebeklerinin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Sithole çiftinin ayrıca 6 yaşında ikiz kız çocukları da var.

Sithole, doğum sonrası basına yaptığı açıklamada şaşkınlığı dile getirerek ultrason sonuçlarına göre 8 bebek beklerken, 10 bebek dünyaya getirmiş olmanın kendisi için de inanılması güç bir durum olduğunu ifade etti.

DOĞURGANLIK TEDAVİSİNDEN KAYNAKLANIYOR

Efako Makgatho Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Dini Mawela ise yaptığı açıklamada, bunun son derece nadir rastlanabilecek bir durum olduğunu, bu tür vakaların genellikle doğurganlık tedavilerinden kaynaklandığını söyledi.

Mawela, yüksek riskli hamilelik süreci nedeniyle Sithole'un bebeklerinin gelecek birkaç ayı kuvözde geçireceklerini bildirdi. (AA)

Etiketler bebek anne doğum