Amerika’da İslamofobi yeniden…

ABD’de unutulmaya yüz tutan İslamofobi, Trump ve kökten dinci gruplar tarafından diriltilmeye çalışılıyor. Amaç, yaşanan sosyal ve ekonomik sorunları hasır altı etmek gibi görünüyor.

Google Haberlere Abone ol

Osman Fikri

The Tennesseean, ABD’deki yüksek tirajlı gazetelerden biri. Birinci sayfasında İslamofobik bir ilanı yayınladıktan sonra okurlarından özür diledi ve Müslümanların Tennessee eyaletinde nükleer bomba patlatacaklarına dair iddiaların yer aldığı haberle ilgili soruşturma başlatılacağını duyurdu.

Sayfanın tamamını kaplayan ve Tennessee’de nükleer bir bombanın Müslümanlar tarafından patlatılacağı iddia edilen ilanda halk ve yetkililer, nükleer bombaya karşı uyarıldı. Bu duyuru ile ilgili garip olan şey, 18 Temmuz'un bombalama tarihi olarak belirlenmesiydi.

UYDURMA BİR KEHANET

‘Dindar Amerika’nın Geleceği’ adlı dini bir grup tarafından yayınlanan ilanda yer alan bilgiler, İncil’de bulunduğu varsayılan bir kehanete dayanıyor... Tabii ki, İncil’de hangi ayetlerin buna işaret ettiği veya İncil’in neresinde nükleer bombanın geçtiği belli değil!

Duyuru hemen insan hakları örgütleri ve gruplarından ve binlerce Amerikalı sosyal medya takipçisinden çok sayıda eleştiri aldı. ‘MuslimMatters’ adlı internet sitesi, ilana tepki gösterdiği yazısında “Söz konusu ilan, dikkatleri, Amerika’daki derin sosyal ve politik sorunlardan başka yöne çevirmek için Müslüman topluma karşı gerçekleştirilmiş tehlikeli bir nefret suçu ve provokasyondur" ifadesini kullandı.

Özelde Müslümanlara genelde mültecilere yönelik ABD Başkanı Trump’ın 2016 başkanlık seçimlerinde benimsediği nefret söylemine rağmen, Amerikan toplumunda neredeyse yatışmaya ve kaybolmaya yüz tutan İslamofobi yeniden diriltilmeye çalışılıyor.

NEFRETİ TRUMP KÖRÜKLÜYOR

Amerikalı Müslümanlar bilinçli bir siyasi tutum takınmalarına rağmen yabancı karşıtı ve İslamofobik söylem halen Beyaz Saray’da Trump tarafından dile getirilmekte. Bu söylem, ABD ve dünyada korona virüsü ortaya çıkana ve salgın nedeniyle Vietnam savaşının neden olduğundan fazla insan hayatını kaybedene kadar devam etti.

Ardından George Floyd’un öldürülmesi ve yaşanan protestolar nedeniyle İslamofobik söylem neredeyse unutulmaya yüz tutmuştu…

Yabancılar, göçmenler ve Müslümanlara karşı düşmanca politikaların, Müslümanları Amerikan toplumu içindeki güçleri ve siyasi alanda temsilleri bakımından daha bilinçli bir tutum almaya, ülkedeki Müslümanları toplumdaki kimliklerini ve farkındalıklarını geliştirmeye ve Müslüman toplumun daha fazla entegrasyonuna katkıda bulunarak Amerikan toplumu içinde yeni alanlar ve ufuklar açmaya motive etmesini umuyorum! Konuya bir başka yazımda devam edeceğim.


Yazının aslı El-Ahram sitesinden alınmıştır. (Çeviren: İslam Özkan)