Hindistan nüfusu 2027'de Çin'i geçecek

Geçen yıl haziran ayında yayınlanan Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Nüfus Raporu’na göre Hindistan önümüzdeki on yıl içinde dünyanın en kalabalık ülkesi haline gelerek Çin'i geride bırakacak.

Google Haberlere Abone ol

Rhythma Kaul

UNICEF’in (Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu) yaptığı açıklamaya göre, 1 Ocak'ta Hindistan’da tahminen 67 bin 385 bebek doğdu; yani aynı gün doğan tahminen 392 bin 78 bebeğin yüzde 17’si Hindistan’da dünyaya geldi.

Hindistan ve yedi ülke, toplam küresel doğum sayısının en az yarısını oluşturuyordu. Diğer ülkeler: Çin (46 bin 299), Nijerya (26 bin 39), Pakistan (6 bin 787), Endonezya (13 bin 20), Amerika Birleşik Devletleri (10 bin 452), Demokratik Kongo Cumhuriyeti (10 bin 247) ve Etiyopya’dan (8 bin 493) oluşuyor.

ÖNÜMÜZDEKİ ON YIL İÇİNDE ÇİN’İ GEÇECEK

Geçen yıl haziran ayında yayınlanan Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Nüfus Raporu’na göre, Hindistan’ın önümüzdeki on yıl içinde dünyanın en kalabalık ülkesi haline gelerek, 2027’de Çin’i geçeceği tahmin ediliyor.

UNICEF her yıl ocak ayının ilk gününde doğan bebeklerin sayısını kamuoyuna açıklıyor. UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore, örgüt tarafından yayınlanan resmi açıklamasında, "Takvimler her yıl ocak ayını gösterdiğinde, her bir çocuğun kendi hayatına başlama olasılığını ve potansiyelini bizlere hatırlatır; tabii ki kendilerine bu şans tanınırsa" diyor.

Elbette, bunlar tahmini sayılar. UNICEF bu sayılara Dünya Veri Laboratuvarı (World Data Lab) ile çalışarak ulaştı. BM Ajansı, açıklamasında "1 Ocak 2020’de doğan bebek sayısına ilişkin tahminler, BM’nin Dünya Nüfus Beklentileri (2019) raporunda yapılan son güncellemeye dayanıyor. Bu veri kümeleri üzerine inşa edilen Dünya Veri Laboratuvarı (WDL) algoritması, ülke bazında günlük doğum sayısı tahminlerini gösteriyor" diyor.

MİLYONLARCA BEBEK YETERSİZ KOŞULLAR YÜZÜNDEN ÖLÜYOR

2018 yılında, 2,5 milyon yenidoğan hayatının daha ilk ayında öldü; bebeklerin yaklaşık üçte biriyse yaşamının henüz ilk gününde hayata veda etti. Bu çocukların büyük kısmı prematüre doğum, doğum esnasında yaşanan istenmeyen durumlar ve ‘sepsis’ ve benzeri enfeksiyonlar gibi önlenebilir sorunlardan dolayı öldü. Buna ek olarak, her yıl 2,5 milyondan fazla bebek de ölü olarak doğuyor.

Geçtiğimiz otuz yıl içerisinde, dünya genelinde beşinci yaş gününden önce ölen çocukların sayısı yarıdan fazla azaltılarak, çocukların hayatta kalma oranında dikkate değer bir ilerleme kaydedildi.

Ne var ki yenidoğanlar konusunda daha yavaş bir ilerleme yaşandı. İlk ayda ölen bebekler, 1990’da yüzde 40 iken 2018’de beş yaşından küçük çocuklar arasındaki tüm ölümlerin yüzde 47’sini oluşturuyordu.

Hükümet verilerine göre, yenidoğan evresinde yaklaşık 760 bin bebeğin öldüğü ve yaklaşık 3,5 milyon bebeğin erken doğduğu Hindistan’da, çocuk ölümleri büyük bir halk sağlığı sorunu.

Geçen yıl eylül ayında, Lancet Çocuk ve Ergen Sağlığı kurumu, ülkedeki çocukların beslenmesi alanında önemli ilerlemeler kaydedildiğini gösteren ‘Hindistan Devleti Bazında Hastalık Yükü Girişimi’ adlı bir rapor yayınladı.

Hindistan Tıbbi Araştırmalar Konseyi’nde görevli bir bilim insanı ve Ulusal Halk Sağlığı Kurumu Başkanı olan Dr. Lalit Dandona, "Araştırmanın bir parçası olarak gözden geçirilen son 27 yıl içinde, yetersiz beslenmeye bağlı çocuk ölüm oranlarında üçte iki düşüş yaşandığını saptadık; fakat bu, hâlâ çocuklar açısından önde gelen ölüm nedeni ve çok daha fazlasının yapılması gerekiyor" diyor.

Kaynak: https://www.hindustantimes.com/india-news/india-leaves-china-way-behind-in-births-on-jan-1-unicef-estimate/story-U20HgZR6db4iCFooGHOJaL.html  (Çeviren: Tarkan Tufan)