Dumlupınar Üniversitesi'nde dolandırıcılık iddiası YÖK'e taşındı

Dumlupınar Üniversitesi'ndeki yabancı uyruklu bir öğrenci dolandırıldığı gerekçesiyle rektörlüğe şikayette bulunurken üniversitede görevli bir akademisyen ise üniversite yönetimini YÖK'e şikayet etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’ne kayıt yapmak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin dolandırıldıkları iddia edildi. Üniversiteye kayıt yaptıran bir yabancı öğrenci kendisini dolandıran kişinin üniversitede görevli bir personel olduğunu öne sürdü. Üniversite rektörlüğüne şikayette bulunan öğrenci, yaşadıklarının incelenmesi talebinde bulunurken kendisi gibi en az 20 öğrenci olduğunu ifade etti. Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde görevli bir öğretim üyesi de, "üniversitede çalışan birçok akademisyen ve personelin bu işten haksız kazanç sağladığını ve usulsüz işler yaptıklarını" iddia ederek Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı'na şikayette bulundu.

Ammar A. adındaki yabancı öğrenci, yüksek lisans eğitimi için 1 yıl önce Türkiye’ye geldi ve Kütahya'da başka bir yabancı öğrenciyle tanıştı. Bu kişinin tavsiyesi üzerine üniversiteye kabul almak için bir şirketle görüştü. Şirket, Ammar A.'ya yüksek lisans için tüm işlemleri yapacaklarını ve üniversiteye kabul alacağını söyledi. Ammar A. yapılacak işlemlerin resmi olup olmadığını sorunca görüştüğü kişi, “Her şey resmi olacak” dedi ama para ödemesi gerektiğini söyledi. Ammar A. da, ödemeyi üniversiteye kabul aldıktan sonra yapacağını şirket yetkilisine iletti.

Görüşmeden birkaç gün sonra Ammar A., üniversiteye kabul edildiği haberini aldı. Öğrenci işlerinden öğrenci belgesi aldıktan sonra da parayı ödemek için şirketin yolunu tuttu. Ofiste, adının ‘Mahmut’ olduğunu söyleyen bir kişi tarafından karşılandı. Bu kişiye 700 dolar ve 1400 lira para verdi. Ammar A. henüz ofiste otururken bu paranın 500 dolarını A.Y. adındaki başka bir kişinin cebine koyduğunu gördü. Daha sonra da A.Y.'nin, Dumlupınar Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü'nde çalıştığını öğrendi.

'BANA TATLI ALACAKSIN' DİYEREK GÖNDERDİ

Ammar A. bu parayı ödedikten sonra Türkçe öğrenmek için her gün Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ndeki derslere girdi. Beş ayın sonunda lisansüstü derslerle ilgili bilgi almak için tekrar öğrenci işlerine giden Ammar A. burada A.Y.'yi gördü. A.Y.,  Ammar A.'ya, “Senin evraklarında sorun var” diyerek 1400 lira daha ödeme yapması gerektiğini söyledi. Ammar A. bu sözler üzerine, durumdan şüphelenerek polise gideceğini belirtti. Polise gitmesini engelleyen A.Y., “Senin sorununu çözeceğim. Sorununu çözdükten sonra bana tatlı alacaksın” diyerek Ammar A.'yı gönderdi. 

KAYDI SİLİNDİ: SAHTE EVRAK YAZMIŞLAR

5 Eylül’de yüksek lisans başvuru sonuçları açıklandı. Ammar sonuçlara bakınca listeye yedinci yedek olarak girdiğini öğrendi. Öğrenci işlerine giden Ammar, daha önce tanıştığı A.Y.'yi sordu. Ancak karşısında bu kez başka bir görevli oturuyordu. Yeni atanan bu görevli, “Senin öğrenci kaydın silinmiş, gerekçe olarak da sahte evrak yazmışlar” yanıtını verdi. Kaydının silindiğini öğrenerek büyük şaşkınlık yaşayan Ammar A., bu durumun ‘Mahmut’ adlı kişi ile A.Y. arasında anlaşmazlık yaşanmasından kaynaklandığını iddia ediyor.

Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü'ne başvurarak yaşadıklarının araştırılmasını isteyen Ammar A., dilekçesinde şunları söyledi: “Yabancı uyruklu öğrencilerin kabullerini veren YÖS biriminde çalışan kişiler bağlantıda oldukları öğrencilere Whatsapp uygulaması üzerinden bilgi veriyor. Başvuru yapmak isteyen diğer öğrencilerin bundan haberi olmadığı için sadece anlaşmalı kişilerin başvuru yapması sağlanıyor. Bu durumun araştırılmasını istiyorum çünkü bu hak yemektir. Türk kanunlarına ve adaletine hem inancım hem de saygım sonsuz. Amacım bu ülkede kaliteli bir eğitim almak ve ardından ülkeme dönmek."

Başvurusunun ardından Kütahya'dan ayrılan Ammar A., başka bir üniversiteye başvurdu. Koşulları sağlayan Ammar A., yeni üniversitesine kayıt yaptırarak yüksek lisans eğitimine başladı.

YÖK'E ŞİKAYET: ÖRGÜTLÜ BİR ŞEKİLDE HAREKET ETTİLER

Ammar A.'nın rektörlüğe başvurusu sonrası birçok yabancı uyruklu öğrenci de benzer olaylar yaşadıklarını açıkladı. Üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi'nde görevli bir öğretim üyesi de olayla ilgili, YÖK'e şikayette bulundu. Öğretim üyesi, gönderdiği dilekçede, üniversiteye yabancı uyruklu öğrenci alımı konusunda yasa dışı uygulamalar gerçekleştirildiğini söyledi. 

Dilekçesinde yasa dışı uygulamalarla üniversite yönetiminde yer alan bazı isimleri haksız kazanç elde etmekle suçlayan akademisyen şunları yazdı: "Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin tüm bölümleri için bir fiyat tarifesi çıkartılmış, bu fiyat tarifesi yurt dışından öğrenci getiren şirketlere gönderilerek öğrenci başı 300 dolar ile 1000 dolar arasında değişen meblağlarda para karşılığı kontenjanlar peşkeş çekilmiş. Bu şirketlere de uluslararası öğrenci başvuru sistemi üzerinden ayrı bir 'PANEL' açılarak kendi öğrencileri adına başvuru yapmaları, başvurunun takibini yapabilmeleri için yetki verilmiş. Bu durum fırsat eşitliği ilkesine aykırı olduğu gibi devlet görevlisi konumunda bulunan kişilerin görevlerini kötüye kullanarak çıkar elde ettiklerinin açık bir delilidir. Şirketlere sistem üzerinden verilen yetkilerin durumu üniversitenin bilgisayarları üzerinde yapılacak bir incelemeyle anlaşılabilecektir."

Öğretim üyesi dilekçesinde sistemin nasıl işlediğini de şöyle anlattı. "Örneğin bir öğrenci genele açılan sistemden kendisi başvuru yaptığında 'herhangi bir bölüme yerleştirilmediniz' şeklinde başvurusu sonuçlanırken aynı öğrenci şirket üzerinden şirkete para ödeyerek başvuru yaptığında kabul alabilmektedir. Örneğin Myanmar uyruklu M.T.Z. adlı öğrenci önce kendisi doğrudan başvuru yapmış, herhangi bir bölüme yerleşememiş, şirkete para ödedikten sonra başvurusu şirket tarafından kendisine verilen şifreyle tekrarlanmış, bu sefer aynı öğrenciye anında kabul verilmiştir. Aynı durum Sudan uyruklu G.G. isimli öğrencide de söz konusudur. Bu öğrencilerin anlatılan bu durumu üniversitenin kayıtlarından teyit edilebilir."

Dilekçede ayrıca örgütlü şekilde öğrencileri dolandırdıkları iddia edilen üniversite yöneticilerinin ve söz konusu şirketlerin adları da yer aldı.