DSÖ'ye salgın eleştirisi: Covid-19 felaketi önlenebilirdi

Korona virüsü salgınında Dünya Sağlık Örgütü'nün rolünü inceleyen bağımsız panel, 'acil durum' ilanının geç alınmış bir karar olduğunu kaydetti. Salgının 'önlenebilir bir felaket' olduğu belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) korona virüsü salgınındaki rolünü incelemek üzere kurulan bağımsız panel, salgının, dünyanın hızlı tepki vermediği 'önlenebilir' bir felaket olduğunu bildirdi. 9 Temmuz 2020'de pandemi sürecinde DSÖ'nün rolü ve devletlerin salgına karşı müdahalelerini incelemek üzere kurulan bağımsız panel, salgına ilişkin raporunu açıkladı.

'GEÇ KALINMIŞ BİR KARAR'

Eski Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf ve eski Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clark'ın eş başkanlığını yaptığı, 'Salgın Hazırlık ve Müdahale Bağımsız Paneli'nin raporunda, DSÖ'nün salgında aldığı kritik kararlar eleştirildi. Raporda, DSÖ'nün Çin'de ortaya çıkan salgına ilişkin 30 Ocak 2020'de, 'uluslararası kamu sağlığı acil durumu' ilan etmesinin geç alınmış bir karar olduğuna işaret edildi.

'SIKI ÖNLEMLER ALMAK YERİNE İZLENDİ'

Panel ayrıca, DSÖ'nün Covid-19'u küresel salgın ilan etmek için 11 Mart 2020'ye kadar beklemesine tepki gösterdi. Raporda, "Panel (2020) şubat ayını salgının önlenmesi için kaybedilen bir fırsat olarak görüyor. Çünkü pek çok ülke virüsü kontrol altına almak için daha sıkı önlemler almak yerine bekleyip görmeyi tercih etmişti" hatırlatılmasında bulunuldu. Salgına hazırlık ve müdahale için yeni bir uluslararası sisteme ihtiyaç duyulduğu vurgulanan raporda, "Covid-19 küresel bir felaket olmaya devam ediyor. Daha da kötüsü, bu önlenebilir bir felaketti. Bu nedenle panelin tavsiyeleri acil ve hayati önem taşımaktadır" ifadeleri kullanıldı.

'DSÖ'NÜN MÜDAHALESİ EŞİTSİZLİKLERİ ŞİDDETLENDİRDİ'

Küresel liderlerin salgın sürecindeki tutumunun kınandığı raporda, Covid-19'un sona erdirilmesi ve gelecekte benzeri salgınların yaşanmaması için köklü reformların hayata geçirilmesi çağrısında bulunuldu. Covid-19'a karşı hazırlık ve müdahalede 'zincirin her noktasında zayıf halkalar tespit edildiği' vurgulanan raporda, "Uyarı sistemi çok yavaş ve çok silikti. DSÖ yeteri güce sahip değildi. (Salgına) müdahale şekli ise eşitsizlikleri şiddetlendirdi. Küresel siyasi liderlik de yoktu" görüşü savunuldu.

'DSÖ GÜÇLENDİRİLMELİ'

Panel Eş Başkanı Clark, korona virüsünün her gün binlerce insanın ölümüne sebep olmaya devam ettiğini ve açtığı sosyal ve ekonomik yaraların çok derin olduğunu vurgulayarak "Panelimiz bu salgının önlenebilir bir felaket olduğuna inanıyor" dedi. Clark, 'dünya bu salgının tekrar edilmesini istemiyorsa hazırlık ve müdahale için daha fazla finansal destek sağlanması ve DSÖ'nün yetkilerinin güçlendirilmesi gerektiğini' kaydetti. 

Aşı adaletsizliğine de dikkati çeken Clark, üretiminin hızlandırılması çağrısı yaptı. Sirleaf da Covid-19 salgınının zamanında tedbirler alınsa 'önlenebilir bir felaket' olduğu görüşüne katıldığını belirtti. Böylesine bir salgının bir daha asla yaşanmaması gerektiğinin altını çizen Sirfleaf, dünyanın bir sonraki salgın için ön hazırlık yapması gerektiğini kaydetti. (AA)