DSÖ'den Avrupa'ya aşı eleştirisi: Aşılama çok yavaş ilerliyor, varyantlar yayılıyor

Türkiye dahil 53 ülkeden sorumlu DSÖ Avrupa Direktörlüğü'nden uyarı: Covid-19'a karşı aşılama kabul edilemez derecede yavaş ilerliyor. Varyantlar yayılırken, stoklardaki her bir aşıyı kullanmalıyız.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge, kıtadaki aşılama kampanyalarının 'kabul edilemez derecede yavaş' olduğunu söyleyerek yeni varyantlar konusunda uyarıda bulundu. DSÖ Avrupa Direktörlüğü'nün sorumluluk alanında Türkiye dahil 53 ülke bulunurken, Kluge kıtadaki aşılama çalışmalarının hızlandırılması çağrısı yaptı.

Kluge yazılı açıklamasında, Avrupa ülkelerinde nüfusun sadece yüzde 10'unun ilk doz aşıyı yaptırdığını, iki doz aşı olanların oranının da yüzde 4'te kaldığını belirterek, "Aşılama kampanyaları kabul edilemez derece yavaş. Bu süreci, üretimi artırarak, aşılamanın önündeki engelleri azaltarak ve stoklardaki her bir doz aşıyı hemen kullanarak hızlandırmamız gerekiyor" dedi.

DSÖ yetkilisi, yeni varyantlar yayılırken aşılamada gecikme yalanmasının pandemiyi uzatma riski doğurduğunu belirterek, "Endişe verici varyantların yayılması devam ederken ve hastaneler üzerindeki baskı artarken, dini tatiller de artan bir hareketlilik yaratıyor. Aşılamayı hızlandırmak hayati önemde" ifadelerini kullandı.

Kluge, Avrupa'daki aşılama kampanyasının İngiltere ve ABD'dekinden daha yavaş ilerlediğini, bununla birlikte Avrupa'da yeni vakaların her yaş grubunda artarken 80 yaş üzerinde artmamasının aşının olumlu etkisinin kanıtı olduğunu belirtti.

DSÖ'nün Avrupa Acil Durum Koordinatörü Dorit Nitzan da, virüsün yayılma hızının düşürülmemesi halinde yeni varyantların ortaya çıkma ihtimalinin arttığını vurgulayarak tedbirlerin ciddiye alınması çağrısında bulundu. (DIŞ HABERLER)

Etiketler DSÖ Covid-19 aşı