DSÖ: Gazze'ye tıbbi malzeme taşıyan uçak Mısır'a indi

Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Ghebreyesus, Gazze'ye tıbbi malzeme taşıyan bir uçağın Mısır'daki El Ariş Havalimanı'na indiğini bildirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsrail-Hamas çatışmaları sekizinci gününde devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, abluka altındaki Gazze'ye gönderilen tıbbi malzemelerin olduğu uçağın Mısır'a indiğini duyurdu.

'BU BİR İNSALIK TRAJEDİSİ OLACAK'

Sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden açıklama yapan DSÖ Genel Direktörü, "Gazze'deki acil sağlık ihtiyaçlarını desteklemek için DSÖ'nün tıbbi malzemelerini taşıyan bir uçak Rafah sınırına yakın, Mısır'ın El Ariş Havalimanı'na indi. Sınırdan insani erişimi sağlanır sağlanmaz malzemeleri göndermeye hazırız" diye konuştu.

Ghebreyesus, İsrail'in Gazze'nin kuzeyindeki yaklaşık 1,1 milyon kişiye yaptığı güneye gitme çağrısını da hatırlatarak, "İsrail'i 1,1 milyon insanı tahliye etme kararını gözden geçirmeye çağırmaya devam ediyoruz. Bu bir insanlık trajedisi olacak" dedi.

TÜRKİYE'NİN YARDIMLARINI TAŞIYAN 3. UÇAK DA MISIR'A ULAŞTI

Öte yandan, Gazzeli siviller için Türkiye'nin insani yardımlarını taşıyan üçüncü uçağın da bugün başkent Ankara'dan hareket ettiği bildirildi. Uçak, ardından bugün Mısır'a vardı.

AA'nın aktardığına göre, askeri uçak, Savunma Bakanlığı, Türk Kızılay ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) işbirliğiyle Gazzelilere yardımları ulaştıracak. Bu bağlamda, Türkiye'nin yardımlarını taşıyan üçüncü uçak da Mısır'ın Gazze'ye gönderilecek insani yardım malzemeleri için tahsis ettiği El Ariş Havalimanı'na indi.

İlaç, tıbbi malzeme, dayanıklı gıda, konserve, battaniye ve çocuk bezi gibi yardım malzemeleri, Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye ulaştırılacak. Türkiye'nin yardımlarını taşıyan ilk iki uçak 13 Ekim Cuma günü El Ariş Havalimanı'na inmişti.

SINIR TANIMAYAN DOKTORLAR: İSRAİL TAHLİYE TALEBİNİ ERTELEDİ

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) da İsrail güçlerinin Gazze'deki El Avde Hastanesi'nin boşaltılması talebini ertelediğini bildirdi. MSF, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, "İsrail güçleri, Gazze Şeridi'ndeki el-Avde Hastanesi'nin tahliyesi talebini sabah 6'ya erteledi. Hastaların tahliyesiyle ilgili durum karmaşıklığını koruyor" dedi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsrail'in Gazze'deki el-Avde Hastanesi'nin tahliyesine ilişkin kararını değerlendirmişti. "İsrail'den bu kararı geri almasını rica ediyoruz" ifadesini kullanan Ghebreyesus, tahliyenin sağlık çalışanlarının yanı sıra hastaların da hayatlarını doğrudan riske atacağını belirtmişti.

MSF, X platformundan "İsrail, el-Avde Hastanesi'nin tahliyesi için sadece iki saat süre verdi. Çalışanlarımız hastaların tedavisine devam ediyor. Gazze'de ayrım yapmaksızın kan dökülmeye devam edilmesini ve sağlık hizmetlerine yönelik saldırıları kesin bir dille kınıyoruz" paylaşımında bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)