DSÖ: Gazze'de hastalıklar bombardımanlardan daha çok ölüme yol açabilir

DSÖ Sözcüsü Harris, "Eğer Gazze'deki sağlık sistemini tekrar bir araya getiremezsek sonunda bombardımanlara bile kıyasla hastalıklar sebebiyle daha fazla insanın öldüğünü göreceğiz" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsrail ve Hamas arasında varılan geçici ateşkesin beşinci gününde devam ettiği Gazze hakkında açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bölgedeki sağlık sisteminin onarılmaması durumunda hastalıklar sebebiyle hayatını kaybeden kişilerin sayısının bombardımanlarda hayatını kaybedenlerden fazla olabileceğine dikkat çekti.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen basın toplantısında konuşan DSÖ Sözcüsü Margaret Harris, Gazze'de çocuklar arasında görülen bulaşıcı hastalıklar ile ishal vakalarının arttığını söyledi. Harris, "Eğer sağlık sistemini tekrar bir araya getiremezsek sonunda bombardımanlara bile kıyasla hastalıklar sebebiyle daha fazla insanın öldüğünü göreceğiz" ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARDAKİ İSHAL VAKALARI 100 KATTAN FAZLA ARTTI

Gazze'de geçtiğimiz yılın aynı döneminde kayıtlara geçen vaka sayılarına atıfta bulunan DSÖ Sözcüsü Harris, başta çocuklar arasında görülen ishal vakaları olmak üzere bulaşıcı hastalıklarda artış yaşandığını, 5 yaş ve altı çocuklar arasında görülen ishal vakalarının Kasım 2022 ile kıyaslandığında 100 kattan fazla arttığını vurguladı. Harris, "Herkesin, açlıktan öldükleri için, temiz su olmadığı için ve kalabalık bir şekilde bir arada oldukları için çok büyük sağlık ihtiyaçları var" ifadelerini kullandı.

'GAZZE'DEKİ 36 HASTANEDEN 26'SI HİZMET DIŞI KALDI'

İsrail’in tahliye edilmesini talep ettiği Gazze’nin kuzeyi hakkında da bilgi veren Harris, burada yerinden edilmiş kişilerin ilaca, aşıya, güvenli suya, hijyen ürünlerine ve gıdaya hiçbir erişiminin olmadığını anlattı. Harris, “Küçük çocuklar arasında çok yüksek sayıda ishal vakaları görüyoruz” diye konuştu. Gazze'nin en büyük sağlık kompleksi Şifa Hastanesi’ndeki durumu ‘trajedi’ olarak nitelendiren ve hastane direktörünün İsrail güçleri tarafından alıkonulması konusunda endişelerini dile getiren Harris, Gazze’deki 36 hastaneden 26’sının bombardımanlar ya da yakıt yokluğu sebebiyle kapanmak zorunda kaldığını bildirdi.

'ANNE BABALAR ÇOCUKLARININ İHTİYAÇLARINI BİLİYOR AMA...'

Video konferans yoluyla toplantıya bağlanan Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk birimi sözcüsü James Elder da Gazze Şeridi'nin yanık ve şarapnel yaraları ile kirli su içtikleri için mide ve bağırsak iltihabı yaşayan çocuklarla dolu olduğunu söyledi. Elder, "Çok fazla anne babayla karşılaştım... Çocuklarının tam olarak neye ihtiyacı olduğunu biliyorlar; güvenli suya erişimleri yok ve bu onları yaralıyor" ifadelerini kullandı.

Gazze’de bacağı olmayan bir çocuğun hastanede sağlık personeli olmadığı için saatlerce yerde yatmak zorunda kaldığını anlatan Elder, diğer çocukların da otoparklarda derme çatma yataklarda ya da bahçelerde yattığını söyledi. Elder, “Her yerde doktorlar kime öncelik verecekleriyle ilgili korkunç kararlar vermek zorunda kalıyor” diye konuştu.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150'den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bini aştı. (DIŞ HABERLER)