DSÖ: Çin'i Covid'in kökeni hakkında veri açıklamaya zorlayamayız

DSÖ yetkilisi Mike Ryan, "Kimseyi zorlama yetkisine sahip değiliz" dedi. Öte yandan, ABD hükümetinin fonladığı bir merkezin raporunda Wuhan'daki laboratuvara işaret edildiği belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, Çin'i korona virüsünün kökeni hakkında 'daha fazla veri açıklamaya zorlayamayacaklarını' söyledi. "DSÖ, kimseyi zorlama yetkisine sahip değil" diyen Ryan, "Bu kapsamda tüm üye devletlerin iş birliğini, katkısını ve desteğini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Korona virüsünün kökeni hakkında tartışmalar devam ederken Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde yer alan habere göre, Mayıs 2020'de ABD Enerji Bakanlığı'nın fonladığı bir laboratuvar tarafından hazırlanan raporda, Covid-19'un Wuhan Viroloji Enstitüsü'nden sızdığı yönündeki iddiaların 'makul olduğunun' yazıldığı kaydedildi. WSJ, Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı'nın raporundaki verilerin korona virüsünün genom dizilimi sonuçlarından elde edildiğini aktardı.

Geçtiğimiz haftalarda ABD Başkanı Joe Biden, Amerikan istihbarat servislerinden korona virüsünün kökeniyle ilgili yeni bir rapor hazırlamalarını ve bu raporu kendisine 90 gün içinde iletmelerini istemişti. Biden, virüsün kökeninin Çin'deki bir laboratuvar olduğu teorisinin de araştırılmasını talep etmişti. Biden'ın bu talebi, Pekin yönetiminden tepki çekmiş, Çin'in ABD Büyükelçiliği köken araştırmasının 'siyasi hesaplarla yapılmaması' gerektiğini belirtmişti.

Öte yandan, Times gazetesine konuşan ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci de Wuhan Viroloji Enstitüsü'nden üç çalışanın salgından önce hastanede tedavi gördüğü iddiası üzerine bu kişilerin 'tıbbi kayıtlarının yayınlanması' için Pekin yönetimine çağrıda bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)