Döviz hesaplarında büyük artış

Döviz hesapları 3,2 milyar dolarlık artışla 224 milyar dolara çıktı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'gerekirse acı reçete' açıklaması sonrası ise dolar ise bugün 7,68 seviyesine geriledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Merkez Bankası verilerine göre 6 Kasım'la biten işlem haftasında yurt içi yerleşiklerin döviz hesaplarında, son 3 ayın en hızlı artışı yaşandı.

Döviz mevduatı 3 milyar 200 milyon dolar artarak, 224 milyar 23 milyon dolara yükseldi. 6 Kasım haftasında, dolar 8,50 liranın üzerine görmüştü.

ERDOĞAN 'GEREKİRSE ACI REÇETE' DEDİ, DÖVİZ GERİLEDİ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı "Dünyanın en güçlü ve zengin ülkelerinin dahi bir sonbahar yaprağı gibi savrulduğu böyle bir dönemde, Türkiye'nin maslahata uygun tedbirlerle yoluna devam etmesi gayet tabiidir. Bunun için yaşadığımız kritik dönemin ruhuna uygun şekilde, gerekiyorsa devlet ve millet olarak fedakarlık yapmaktan, acı da olsa doğru reçeteleri uygulamaktan kaçınmayacağız" açıklaması üzerine döviz kuru düşüşe geçti. Erdoğan dünkü konuşmasında ayrıca "Faizlerin enflasyon seviyesinde tutulma mecburiyeti bu konuda verdiğimiz mücadeleyi zor sokuyor" diyerek, yüzde 10,25 olan faizin yükseltileceği sinyalini de vermiş oldu. Enflasyon yüzde 12 civarında...

ÇEYREK ALTIN 759 LİRA

Öte yandan dolar bugün saat 15.30 itibariyle 7,68 liradan işlem gördü. Euro 9,08, sterlin 10,12 liradan el değiştiriyor.

800 liranın altına gerileyen çeyrek altının satış fiyatı 759 lira. Gram altın ise 462 liradan satılıyor.
(EKONOMİ SERVİSİ)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR