Dörtlü NATO toplantısı sona erdi: Stoltenberg'den 'ilerleme' açıklaması

İsveç, Finlandiya, Türkiye ve NATO temsilcilerinin katıldığı Daimi Ortak Mekanizma'nın dördüncü toplantısı Cumhurbaşkanlığı'nda yapıldı. Toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusu kapsamında Türkiye, Finlandiya, İsveç ve NATO heyetlerinin imzaladığı üçlü mutabakat uyarınca olışturulan Daimi Ortak Mekanizma'nın dördüncü toplantısı Ankara'da yapıldı.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç'ın ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanlığı'nda yapılan toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Beştepe'deki dörtlü toplantıya, NATO heyeti başkanı olarak NATO Genel Sekreter Kabine Şefi Stian Jenssen, İsveç heyeti başkanı olarak İsveç Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Jan Knutsson ve Finlandiya heyeti başkanı olarak da Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Daimi Devlet Sekreteri Jukka Salovaara katıldı.

STOLTENBERG: İLERLEME KAYDEDİLDİ

Reuters'ın haberine göre, Brüksel'de düzenlenen NATO Savunma Bakanları toplantısı öncesinde açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün Türkiye'de görüşmelerde İsveç'in NATO üyeliği konusunda 'ilerleme kaydedildiğini' söyledi. 

Bugünkü toplantıda İsveç’i temsil eden İsveç Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Jan Knutsson da toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Reuters’ın haberine göre, bugünkü görüşmelerin iyi geçtiğini ve görüşmelerin süreceğini aktaran Knutsson, yapılacak görüşmelerin kalan engelleri çözme şansı vereceğini söyledi. İsveç hükümetinin amacının halen mümkün olan en hızlı şekilde NATO’ya üye olmak olduğunu aktaran Knutsson, 11-12 Temmuz’da Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesinin bunun için ‘doğal bir fırsat’ olduğunu belirtti. Knutsson, ‘İsveç’in terör ve PKK için güvenli bir liman olmadığını’ da kaydetti.

TOPLANTININ 9.00'DA BAŞLAYACAĞI AÇIKLANMIŞTI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan 12 Haziran'da yapılan açıklamada, Üçlü Mutabakat uyarınca tesis edilen Daimi Ortak Mekanizma'nın dördüncü toplantısının Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç'ın ev sahipliğinde, 14 Haziran 2023 saat 09.00'da Beştepe'de yapılacağı açıklanmıştı.

Açıklamada, toplantıya, NATO heyeti başkanı olarak NATO Genel Sekreter Kabine Şefi Stian Jenssen, İsveç heyeti başkanı olarak İsveç Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Jan Knutsson ve Finlandiya heyeti başkanı olarak da Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Daimi Devlet Sekreteri Jukka Salovaara'nın katılacağı bilgisi paylaşılmıştı. (DIŞ HABERLER)