Dört kentte ev baskınları: En az 102 gözaltı

Diyarbakır, Adana, Mersin ve Van'da yapılan ev baskınlarında aralarında JinNews muhabiri Beritan Canözer'in de olduğu en az 102 kişi gözaltına alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında sabah saatlerinde kentte çok sayıda eve polis baskın düzenledi. Soruşturma kapsamında 104 kişi hakkında “örgüt propagandası” ve “örgüt adına eylem ve faaliyetlerde bulunma” iddiasıyla gözaltı kararı olduğu belirtilirken, aralarında JinNews muhabiri Beritan Canözeri’n de bulunduğu 65 kişi gözaltına alındı. İsmi öğrenilemeyen kişilerin Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü ve gözaltı sayısının artabileceği öğrenildi. 

ADANA'DA 29 ADRESE BASKIN

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında birçok eve baskın düzenlendi. 29 adrese yapılan baskında, evlerin kapıları koçbaşıyla kırıldı, yapılan aramalarda evlerdeki eşyalar dağıtıldı. Ev baskınlarında 26 kişinin gözaltına alındı. 

'KAFASINA SİLAH DAYADILAR'

Kentin Ceyhan ilçesine bağlı Belediyeevleri Mahallesi'nde ikamet eden Agit Bahadır'ın evine de polis baskın düzenledi. Agit Bahadır, üst katında oturan yakını Ayten Bahadır’ı sanal medya hesabındaki paylaşımlarından dolayı gözaltına almak için polisin baskın yaptığını söyledi. Bahadır, ailesinin fındık toplayıcılığı yaptığı için şehir dışında olduğunu belirterek, maruz kaldığı kötü muameleyi şöyle aktardı: “Polisler arama kararı olmadan eve girip arama yaptılar. Eşyalarımızı dağıttılar. Hasta olan 12 yaşındaki kız kardeşimin kafasına silah dayadılar. Kız sürekli ağladı. Üzerimizi giyinmemize bile izin verilmedi. Kız kardeşim polislerin baskınından ötürü ağır travma yaşadı ve halen titriyor. Üst katta oturan Ayten’i gözaltına alıp götürdüler. Polislerden şikayetçiyim” dedi. 

Soruşturma kapsamında 3 isim hakkında daha gözaltı kararı olduğu öğrenildi. İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan gözaltılar arasında bulunan Cemile Kavak isimli kadın, ilerlemiş yaşı ve hastalıkları göz önüne alınarak  savcılık kararıyla bir süre sonra serbest bırakıldı. 

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şunlar: Mazlum Gök, Ayten Bahadır, Edip Ulaş, İsmail Bayav, Emrah Ekinci, Mehmet Sağlam,Veysel İleri, Ömer Çakır, Ferhat Şimşek ve Hasan Erdoğmuş. 

MERSİN’DE 4 GÖZALTI

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürütmüş olduğu sanal medya soruşturma kapsamında jandarma kentte bazı evlere baskın düzenledi. Baskınlarda evlerin aranması ardından sanal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, "örgüt propagandası yaptıkları" iddiasıyla 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 4 kişinin Mersin İl Jandarma Komutanlığı'ndan tutulduğu öğrenildi.

VAN'DA 15 GÖZALTI

Van'da da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında 15 kişi gözaltına alındı. Evleri dağıtılarak gözaltına alınanlar daha sonra İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’ne götürüldü. Sanal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındıkları belirtilen isimlerden bazıları şunlar: Ferhat Azan, Rojin Varhan, Siyabend Aslan. (MA)