Dört büyük kulübün Bankalar Birliği ile anlaşması revize edildi

Dört büyük kulüp ve Bankalar Birliği bugün 9 yıllık yeni yapılandırma anlaşmasına imza attı. 5+2 yıl olan eski anlaşma 7+2 olarak revize edildi. Kulüpler 2 yıl anapara ödemesi yapmayacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dört büyük kulüp ve Bankalar Birliği, 5+2 yıl olan eski anlaşmanın 7+2 yıl olarak yeniden yapılandırılması konusunda anlaşma sağladı. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor kulüpleri ile bankalar arasında yapılan "Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi" için imza töreni düzenlendi. Anlaşma ile 8,4 milyar liraya ulaşacak finansman paketi Ziraat Bankası koordinasyonunda, Halkbank, Denizbank ve Yapı Kredi'nin katılımıyla karşılanıyor.

TFF Başkanı Nihat Özdemir törende, "Türk futbolunda yeni bir sayfa açılıyor. 4 kulübümüz, Bankalar Birliği ile yeni bir yapılandırma anlaşması yaptı. Bu anlaşma ile daha uzun süreli bir ödeme planı ortaya çıkacak. Türk futboluna ve kulüplerimizin mali sorunlarına yapıcı yaklaşımları nedeniyle Bankalar Birliği'ne Türk futbolu ailesi adına teşekkür ediyorum" dedi. 

ÇEBİ: DURUM HİÇ HOŞ DEĞİLDİ

Kulüpler Birliği ve Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi ise, "İçinde bulunduğumuz durum hiç hoş bir durum değildi. Bankalar gereken desteği vermiş olmasalardı, Türk sporunu daha ileri taşıyamayacaktık. Bu sebeple onlara minnettarız. Popülist yaklaşımdan kaynaklı zararları, pandemi daha da artırmıştır. Geleceğimizi kurtarmak için, bu değerli kulüpleri ayakta yaşatabilmek için gelir ve gider dengesine sahip çıkmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, "Bu anlaşmanın ardında 3 yıllık çalışma süreci var. Hem Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a hem de Berat Albayrak'a çok teşekkür ediyorum. Berat Bey'in de bu konuda çok değerli katkıları oldu. Mali disiplin çok önemli. Bizi UEFA disipline etti. Biz sporcu alamadık, onun cezalarını çektik. Devletimize çok teşekkür ederim" derken, Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, "Bugüne kadar yaptığımız finansal ihlaller bizi bu noktaya taşıdı. Sözleşmenin içeriğine baktığınızda cezayı Bankalar Birliği ve TFF verecek. UEFA'dan önüne FFP kurallarını ihlal eden yaramaz çocuk imajıyla gidilmesinin önüne geçilecek. Sadece borçların yeniden yapılandırması olarak bu işi değerlendirmek doğru olmaz. Bu yıllardır var olan ancak hep arkasından dolaşmayı tercih ettiğimiz UEFA Finansal Fair-Play kurallarına uymak için bir zorunluluktur" şeklinde konuştu. 

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç da, "Biz bu sürece son bir senede dahil olduk. 2,5 yıl önce başlayan sürece şartlardan dolayı giremedik. Eylül-Ekim ayında süreci tamamlamayı umuyorduk ama kolay olmadı. Uymak için uğraşacağız, uymadığımız dönemler de olacaktır" dedi. (HABER MERKEZİ)