Djokovic'in Avustralya Açık'ta oynaması için aşı olması gerekecek

Aşı olmayı reddeden ünlü Sırp tenisçi Novak Djokovic'in Avustralya Açık turnuvasına katılıp katılamayacağı konuşuluyor. Organizatörler, aşı olmayan sporcuların müsabakaya katılamayacağını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünyaca ünlü bazı sporcular, kariyerlerini büyük ölçüde etkilemesini göze alarak aşı olmamayı ya da aşı olup olmadıklarını açıklamama tutumlarını sürdürüyor.

'SORULMASINDAN RAHATSIZLIK DUYUYORUM'

Teniste sezonun dört grand slam turnuvasından biri olan Avustralya Açık'ta, organizatörlerin aşı olmayan sporcuların mücadele edemeyeceğini açıklamasının ardından gözler dünya klasmanının 1 numarası Novak Djokovic'e çevrildi.

Ülkesinin Blic gazetesine konuşan 34 yaşındaki Sırp raket, ocak ayında başlayacak Avustralya Açık'a katılıp katılmayacağının henüz belli olmadığını söyledi. 'Aşı olup olmadığının sorulmasından rahatsızlık duyduğunu, bunun özel bir konu olduğunu' belirten Djokovic, 20'şer grand slam şampiyonluğuyla zirveyi paylaştığı en büyük rakipleri Roger Federer ve Rafael Nadal'ı geride bırakma fırsatını aşı zorunluluğu nedeniyle geri çevirebileceğinin sinyallerini verdi.

'İNSANLAR İLERİ GİDİYOR'

Avustralya Açık, Djokovic'in kariyerinde ayrı bir öneme sahip. Sırp sporcu, 20 grand slam şampiyonluğunun neredeyse yarısını (9 kez) Melbourne kentinde yaşadı. Djokovic, "İnsanların soru sorma ve birisini yargılama özgürlüklerini kullanma konusunda çok ileri gittiklerini" savunarak, kendisini eleştirenlere tepki gösterdi.

DÜZENLEĞİ TURNUVA NEDENİYLE ELEŞTİRİLMİŞTİ 

Novak Djokovic, koronavirüsün dünyayı etkisine aldığı ve ülkelerin sınırlarını kapatmak zorunda kaldığı dönemde düzenlediği tenis turnuvasıyla eleştirilerin hedefi olmuştu. Djokovic'in geçen yıl haziran ayında organize ettiği ve kardeşinin de direktörü olduğu Adria Turu'na 4 Balkan ülkesi ev sahipliği yapmıştı. Djokovic ve eşinin yanı sıra turnuvaya katılan tenisçilerden Grigor Dimitrov, Borna Coric ve Viktor Troicki, koronavirüse yakalandıklarını açıklamıştı. (AA)