Diyarbakır'da 16 gün elektriksiz kalan köy: Mahkeme kararıyla direkler dikildi

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’ne bağlı Düzova Mahallesi’ne, Çınar Asliye Hukuk Mahkemesi kararı ile 16 gün sonra bugün elektrik verildi. Köyden sökülen direkler yeniden dikildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyarbakır’da 16 gündür 'borç ve kaçak kullanım' gerekçesiyle DEDAŞ’ın elektrik vermediği Çınar’a bağlı Düzova Mahallesi sakinleri hukuk mücadelesini kazandı.

Amida Haber'den Gönül Morkoç'un haberine göre, hanesinin elektrik borcu olmayan 150 köy sakini, Çınar Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Açılan davada, mahkeme köylüleri haklı buldu. Mahkeme, köye enerji sağlayan 3 ana direğin DEDAŞ tarafından kepçelerle sökülerek, borçlu-borçsuz tüm abonelerin enerjisiz bırakıldığını, bunun Enerji Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği ve sözleşmelere aykırı olduğuna hükmetti. Mahkeme, köyün içme suyu ihtiyacını karşılayacak düzeyde, 24 saat kesintisiz enerji verilmesine karar verdi.

DİREKLER DİKİLDİ

Mahkeme kararının ardından, DEDAŞ’ın söktüğü direkler, Çınar İcra Müdürlüğü yetkilileri vasıtasıyla dün yeniden dikildi. 16 gündür elektrik ve susuz kalan köye bugün enerji sağlandı.

'DEDAŞ SUÇ İŞLEDİ'

Konuyla ilgili konuşan Mardin Barosu Avukatlarından Hamdullah Korkmaz, köyde yaşayan 150 kişi ile birlikte dava açtıklarını söyledi. 11 Ağustos’ta DEDAŞ’ın köye enerji sağlayan 3 adet beton direği dozerlerle sökerek, 120 hanelik köyün elektriğini kestiğini belirten Korkmaz, “DEDAŞ borcunu ödemeyen az sayıdaki tarımsal sulama abonesini bahane ederek enerjiyi kesti. DEDAŞ, yasal yollara başvuracağına, böyle hukuka aykırı bir işlem tesis etti. Bunun hukukta bir karşılığı yok. DEDAŞ’ın yaptığı açıkça suç” dedi.

'DAVAYI TAKİP EDECEĞİZ'

Davacı müvekkillerin bir lira dahi borcu olmadığını belirten Korkmaz şunları söyledi: “Mahkemede bu sebeple lehimize karar verdi. DEDAŞ’ın yasal yollarla borcu tahsil etme şansı var. Borcu olanın enerjisini kesebilir. Ancak uzun yıllardır suç işlemeyi adet edinmiş bir kurum. Gidip yasal yollarla borçlarını tahsil edeceğine, toplu olarak bütün köyün enerjisini kesiyor. Köyde bir fitne ve kaos yaratıyor. Köylülerin birbirine baskı yapmasını sağlayarak, borcunu tahsil etmeyi hedefliyor. Hukuk bilmez, kanun tanımaz bir şirket. Tek tek borçlularla uğraşacağına, bütün köyü cezalandırıyor. Yaşlılar, hastalar, solunum cihazına bağlı insanlar, mağdur oldular. Köyden göç etmek zorunda kaldılar. Tarihin en yüksek sıcaklıklarının görüldüğü bir dönemde su yok.”

Korkmaz, köylülerin yaşadığı 16 günlük mağduriyetle ilgili davanın takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

KAYYIM ATANMIŞTI

Diyarbakır’a enerji sağlayan DEDAŞ, Çınar İlçesi’ne bağlı Düzova Mahallesi’nin (köy) elektriğini 11 Ağustos günü, “borç ve kaçak kullanım” gerekçesiyle kesmişti. 140 hanelik köy, günlerce hem elektrik hem de susuz kalmıştı. Köy muhtarı Necati Ertem’in istifası üzerine köye kayyım atanmıştı.