Diyarbakır ve Van’da HDP'ye kapatma istemine protesto

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Halkların Demokratik Partisi’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuru Diyarbakır'da ve Van’da düzenlenen basın açıklamaları ile protesto edildi.

Google Haberlere Abone ol

DİYARBAKIR/VAN - Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Kıran’ın HDP kapatılması için Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvurunun ardından Diyarbakır ve Van'da protesto eylemleri yapıldı.

HDP Van İl Başkanlığı önünde düzenlenen basın açıklamasına ildeki çeşitli kurumların temsilcileri de katıldı.

'KAPATMA İLE TÜRKİYE HALKLARININ UMUDUNU KIRMAK İSTİYORLAR'

Açıklamayı okuyan HDP İpekyolu İlçe Eş Başkanı Dılgeş Aslan, “İktidar tarafından uzun yıllardır partimize uygulanan baskı ve sindirme politikaları dün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın AYM’ye kapatma başvurusu ile yeni bir boyut kazanmıştır. 7 Haziran 2015 seçim yenilgisinin üzerinden geçen yıllara rağmen hâlâ unutamayan, 31 Mart yerel seçimlerinde halkımızın gösterdiği tutumla büyükşehir belediyelerini kaybeden AKP-MHP, intikam duygularıyla partimize saldırmaya devam ediyor. Hiçbir siyasi, vicdani, ahlaki, hukuki değer tanımayan AKP-MHP faşist blokunun amacı halkımızı siyaset dışına bırakmak ve HDP ile umutlanan Türkiye halklarının umudunu kırmaktır” ifadelerini kullandı.

'12 EYLÜL NE İSE 17 MART DA ODUR'

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılması ile kapatma başvurusunun aynı saatlerde yapılmasının manidar olduğunu söyleyen Aslan: “17 Mart 2021 günü; 27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980 ve 28 Şubat 1997 darbe girişimleri gibi Türkiye demokrasisi adına utancın günü olarak tarihe geçecektir. 17 Mart 2021 tarihi, 2 Mart 1994 tarihinde olduğu gibi yapılan sivil bir darbedir. Halkın iradesinin gasp edilmesidir. Bugün dünya basınında geniş yankı uyandırmış olan kapatma davası nedeniyle ülkemizin barışı ve demokrasisi adına kaygılıyız, endişeliyiz. Ama tüm yaşadıklarımız partimizi her zaman olduğu gibi daha güçlü kılacak, halkımız çelikten bir irade oluşturacaktır. AKP-MHP hükümetini bu tutumdan vazgeçmeye, halkımızı ise partisini sahiplenmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

 

HDP’ye açılan kapatma davası ve Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi Diyarbakır'da da protesto edildi. Basın açıklaması düzenleyen HDP’liler, bu saldırılara cevabı 21 Mart’ta Newroz alanlarında vereceklerini söylediler. Koşuyolu Parkı’nda bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde düzenlenen basın açıklamasına HDP milletvekilleri Dersim Dağ ve Semra Güzel ile birçok il ve ilçe yöneticileri katıldı. Açıklamada konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkan Vekili İrfan Söner, AK Parti ve MHP’nin yaşadığı siyasi çöküşten kaynaklı HDP’yi kapatmak istediğini söyledi. 

‘DİZ ÇÖKTÜREMEYECEKSİNİZ’

HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ ise Türkiye’de adaletin AK Parti’nin oyuncağı haline geldiğini ifade ederek, parti kapatma gibi girişimlerin iktidarın başına bela olacağını kaydetti.
Dağ, şöyle konuştu: “Biz şimdiden adalete çağrıda bulunuyoruz. Kanunlarınıza göre hareket edin. Partimizin kapatılması için soruşturma başlatıldı ama unuttukları bir şey var gücümüzü halktan alıyoruz. Diz çöktüremeyeceksiniz. Bu halka boyun eğdiremeyeceksiniz. HDP, halk isterse kendini fes eder. Antidemokratik politikalarla halk asla geri adım atmayacak. Halka karşı bunu yapanlar 21 Mart’ta cevabını alacaklar.” (DUVAR)