Dışişleri'nden 'Maraş' açıklaması: Asılsız iddiaları reddediyoruz

Dışişleri Bakanlığı, BM ve çeşitli ülkelerin 'Maraş' ile ilgili açıklamalarının 'asılsız iddialara' dayandığını savunarak, "Açıklamaları tümüyle reddediyoruz" ifadesini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından 20 Temmuz'da açıklanan Maraş'ın bir kısmının açılması kararıyla ilgili BM Güvenlik Konseyi tarafından yapılan Başkanlık Açıklaması ile çeşitli ülkelerin yaptıkları açıklamalara, "Ada’daki gerçeklerle bağdaşmayan ve asılsız iddialara dayanan açıklamaları tümüyle reddediyor ve bunlara ilişkin KKTC’nin verdiği cevapları tamamıyla paylaşıyoruz" ifadesiyle tepki gösterdi.

Açıklamada, "Bu açıklamalar Maraş’ın KKTC toprağı olmadığı, KKTC'nin Maraş'taki mülklere el koyacağı ve buraya mülkiyet hakları hilafına yerleşimciler getireceği gibi mesnetsiz iddialara ve Rum-Yunan kara propagandasına dayanmaktadır" denildi.

KKTC makamlarınca 'Maraş açılımı' kapsamında alınan tüm kararların mülkiyet haklarına saygı çerçevesinde olup, uluslararası hukukla tamamen uyum içinde olunduğu savunuldu. 

'KONSEY'İN İTİBARINA ZARAR VERİYOR'

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifade ettiği üzere, 'bu adımlarla Maraş’ta yeni mağduriyetlerin oluşmayacağı, herkesin yararına olacak şekilde, mevcut mağduriyetlerin giderileceği' savunuldu.

"Öte yandan, BM Güvenlik Konseyi maalesef Kıbrıs meselesinde de sahadaki gerçekleri görmemekte ısrar etmektedir" ifadesi kullanılan açıklamada, 'on yıllarca süren çabaların, Türk tarafının tüm iyi niyetine rağmen, Kıbrıs Rum yönetiminin uzlaşmaz tutumu nedeniyle, iki kesimli, iki toplumlu federal çözüme ulaşılmasını sağlamadığı, taraflar arasında bu model üzerinde görüş birliği yokken, halen federal çözümde ısrar etmenin artık Konsey'in itibarına zarar verdiği' öne sürüldü.

'KKTC'NİN ÖNERİSİNİ DESTEKLEMEYE DAVET EDİYORUZ'

"Bu anlayışla, BM Güvenlik Konseyi’ni, Rum-Yunan ikilisinin yanıltıcı propagandasından kurtulmaya, ayrıca KKTC’nin, Maraş konusunda hukuka uygun olarak attığı adımlarını ve Cenevre’de sunduğu yapıcı ve gerçekçi önerisini desteklemeye davet ediyoruz" çağrısı yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kıbrıs Rum tarafını hukuka aykırı şekilde AB’ye alan, hatta bu kararın siyasi olduğunu da pişkince söyleyen AB’nin ve o dönemdeki hukuksuzluğa arka çıkan bazı Avrupa ülkelerinin şimdi hukuktan dem vurmasının hiçbir değeri yoktur. Bu güruhun bize hukuk dersi vermeye kalkması ise tam bir garabettir. Bu güruhu ve uluslararası toplumu bir kez daha Ada’daki gerçeklerle yüzleşmeye, Kıbrıs Türk halkına yaptıkları haksızlıklara son vermeye, Kıbrıs Türk halkının iradesine ve 1960’ta kazandığı egemen eşitliğine ve eşit statüsüne saygı göstermeye çağırıyoruz." (AA)