Dışişleri'nden ABD'ye 'Güney Kıbrıs' kınaması

Dışişleri Bakanlığı: ABD'nin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimini, ABD Savunma Bakanlığı Ulusal Muhafızlar Bürosu Eyalet Ortaklığı Programına dahil etmesini şiddetle kınıyoruz.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Savunma Bakanlığı'nın, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni Ulusal Muhafızlar Bürosu Eyalet Ortaklığı Programı'na dahil etmesinin ardından, Dışişleri Bakanlığı'ndan 'şiddetle kınama' mesajı geldi. 

Gün içinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı tarafından konu hakkında yapılan açıklamanın desteklendiği kaydedilen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, iki hafta önce Güney Kıbrıs Yönetimi'ne yönelik silah ambargosunu kaldıran ABD'nin bu yeni adımının Türkiye açısından hiçbir gerekçeyle izahının mümkün olmadığının altı çizildi.

'ABD DENGE BOZMAYI GEÇTİ, TARAF TUTAR HALE GELDİ'

Açıklamada, "ABD bu adımıyla, Ada'daki iki taraf arasında dengeyi bozmanın da ötesine geçerek, bizzat taraf tutar hale gelmiştir. ABD, bu tür adımlarla Kıbrıs meselesinin adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulması sürecinde yapıcı rol oynama imkanını da kaybetmektedir" ifadelerine yer verildi.

Eyalet Ortaklığı Programı nedir?

ABD, Eyalet Ortaklığı Programı kapsamında Ulusal Muhafızları ile müttefik ülkelerin silahlı kuvvetleri arasında işbirliği sağlayarak uzun süreli ve karşılıklı yarar sağlayan ilişkiler kurmayı hedefliyor. (HABER MERKEZİ)