Dışişleri: Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması bugün Ankara'da başlatıldı

Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan ile ABD Başkanı Biden'ın 2021 Ekim'de Roma’daki görüşmesinde varılan mutabakat uyarınca 'Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması'nın bugün Ankara'da başlatıldığını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması, bugün Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal'ın ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland ile Ankara'da yaptıkları heyetler arası görüşmeyle başlatıldı.

Dışişleri Bakanlığı, mekanizmanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında İtalya'nın başkenti Roma'da ekimde gerçekleştirilen görüşmede varılan mutabakat uyarınca kurulduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan Türkiye-ABD Stratejik Mekanizmasına yönelik ortak basın açıklamasında, ekonomik ve savunma iş birliği, terörle mücadele, bölgesel ve küresel meseleler dahil olmak üzere iki ülkenin ortak çıkarlarının bulunduğu konu başlıklarının gözden geçirildiği belirtildi: "Türkiye ve ABD, Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına dair ortak taahhütlerini yinelemişlerdir. ABD, Türkiye’nin savaşa adil ve diplomatik bir çözüm bulunmasını kolaylaştırmak amacıyla sergilediği çabaları memnuniyetle karşılamıştır."

Açıklamada ayrıca, ABD Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Marisa Lago'nun da Stratejik Mekanizma'nın ekonomik ve ticari boyutundaki işbirliğini geliştirmek üzere 5-6 Nisan'da Ankara'yı ziyaret edeceği aktarıldı. İki ülkenin, Stratejik Mekanizma çerçevesinde Dışişleri Bakanları düzeyindeki toplantıyı bu yıl düzenlenmeyi amaçladığı ifade edildi. (HABER MERKEZİ)