Dışişleri Sözcüsü'den Norveç açıklaması: Anlaşma imzalanmadı, geçici bir düzenleme

Norveçlilerin Türkiye'ye kimlikle seyahatiyle ilgili bir anlaşma imzalanmadığı belirten Dışişleri Sözcüsü Bilgiç, çip krizi nedeniyle 6,5 aylık geçici bir düzenleme yapıldığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Norveç vatandaşlarının Türkiye'ye kimlikle seyahat etmesine olanak sağlayan düzenlemeyle ilgili soruya yazılı olarak yanıt verdi. 

Bakanlığın internet sitesinden paylaşılan yanıtta Bilgiç, "Norveç Dışişleri Bakanı’nın ülkemizi ziyareti sırasında herhangi bir anlaşma imzalanmamıştır" dedi. 

"Dünyada yaşanan çip krizi yüzünden Norveç vatandaşlarının pasaportlarını uzatamamaları nedeniyle ve turizm sektörümüzün talebi üzerine Norveçlilerin bu yıl turizm sezonunda ülkemize gelebilmeleri için geçici olarak bir düzenlemeye gidilecektir" diyen Bilgiç, şöyle devam etti:

"Bu geçici düzenleme çerçevesinde Norveç vatandaşlarına 6,5 aylık, yani geçici bir süre için, Türkiye’ye şahsi bilgilerin bulunduğu çipli kimlikle seyahat hakkı tanınacaktır. Bu süre sonunda Norveç vatandaşları, Türkiye’ye yine sadece pasaportla seyahat edebileceklerdir." (HABER MERKEZİ)