Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Ne zaman şartlar uygun olursa Türkiye gerekli harekatı yapar

Doğu Akdeniz'deki gerilimle ilgili konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, “Tehdit nereden gelirse gelsin Türkiye'nin tepkisi ile karşılaşacaktır. Bu Suriye için de geçerli” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, bakanlıkta basın bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bilgiç, Rusya'dan satın alınan S-400 hava savunma sistemleri gerekçesiyle Türkiye'nin çıkarıldığı F-35 projesine alternatif olarak F-16 savaş uçaklarının modernizasyonuna ilişkin, “F-16 filomuzun iyileştirilmesine yönelik çalışmalar, modernizasyon faaliyetleri zaten ihtiyaca göre yıllarca yapılıyor” diye konuştu.

'F-35 PROJESİ İÇİN 1,4 MİLYAR DOLAR ÖDEME YAPTIK'

“S-400 tedariki nedeniyle F-35 programından ayrılmak durumunda kaldık” diyen Bilgiç, “F-35 programından ayrılmamız sadece Türkiye'ye değil NATO'nun da caydırıcılığına önemli bir darbe vuran bir adım. Türkiye F-35 projesinin kurucu ortaklarından biri, biz yükümlülüklerimizi yerine getirdik” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin F-35 savaş uçakları projesi için 1,4 milyar dolar ödendiğini belirten Tanju Bilgiç, “F-35 projesi çerçevesinde ABD'ye yaklaşık 1,4 milyar dolar ödeme yaptık. Bizim için aslında seçenekler basit ya bu programa geri döneceğiz ya bize vaat edilen uçakları alacağız ya da paramızı iade edecekler. Bu çerçevede F-35 için ödenen meblağın F-16 filomuzun modernleştirilmesi için kullanılması da bir seçenek olarak gündemde. Bu konuyu ABD'li paydaşlarımız ile tartışıyoruz. Bunun sonucuna göre de hareket edeceğiz” dedi.

'REJİMİN DESTEKÇİLERİ RUSYA VE İRAN'A GEREKLİ MESAJLARI VERİYORUZ'

Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerinin devam ettiği sırada Suriye hükümetinin İdlib bölgesine saldırı düzenlediğini söyleyen Bilgiç, “Rejimin dün toplu saldırıları neticesinde aralarında çocukların da bulunduğu çok kişinin hayatını kaybettiğini öğrendik. Cenevre'de 6'ncı turu devam eden Anayasa Komitesi Toplantıları sırasında sivillerin bu şekilde doğrudan hedef alındığı saldırı aslında rejimin askeri çözüme yönelik tavrını maalesef koruduğunu gösteriyor. Bizim temel hedefimiz İdlib'de kalıcı istikrarın sağlanması. Tabiatı ile siyasi çözümü öncülüyoruz. Rejimin destekçileri Rusya ve İran'a da gerekli mesajları vermekteyiz” diye konuştu.

'KABİL ZİYARETİ İÇİN KESİN TARİH SÖYLEMEK ZOR'

Bilgiç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Afganistan'ın başkenti Kabil'e yapacağı ziyaretin netleşip netleşmediğine ilişkin soruyu, “Bu ziyaret konusu aslında New York'ta gündeme gelen bir husustu. Daha sonra Endonezya Dışişleri Bakanı'nın Türkiye'ye yaptığı ziyarette görüş alışverişi yapıldı. Lojistik düzenlemeler, kimlerin katılacağına ilişkin gerekli düzenlemeler devam ediyor. Kesin tarih söylemek zor; ama düzenlemeler devam ediyor” şeklinde cevapladı.

'KAVALA AÇIKLAMASI KESİNLİKLE KABUL EDİLEMEZ'

Sözcü Tanju Bilgiç, 10 büyükelçiliğin tutuklu iş insanı Osman Kavala açıklaması ile ilgili, “AB Konseyi'nin 47 üyesi var. Onların sadece 10'u böyle bir açıklamada bulundu. Biz açıklamaya tepki verdik. Hiçbir organ, makam, merci, kişi tarafından yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere, hakimlere emir ve talimat verilemez, tavsiye ve telkinde bulunulamaz. Türkiye'de devam eden bir yargı süreci var. Aslında yargıya müdahale edilmemesi gerektiğini bu ülkelerin kendileri çok da iyi biliyor. Türkiye'de bu şekilde Türkiye devletine ültimatom verilmesi kesinlikle kabul edilemez” dedi.

'BİZİM AÇIMIZDAN AB'NİN NE SÖYLEDİĞİ ÖNEMLİ DEĞİL'

Bilgiç, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Türkiye raporuna ilişkin ise “AB Komisyonu'nun raporu çifte standartlı yaklaşım ile yayımlanmış bir rapor. Tepkimizi geniş şekilde ortaya koyduk. Bizim açımızdan AB'nin ne söylediği çok önemli değil. Rapor baştan aşağıya çifte standart ile yazılmış. İddialar var raporda; biz bunların hiçbirini kabul etmiyoruz” diye konuştu.

'ABD İLE İLİŞKİLERİMİZİN MÜKEMMEL OLDUĞUNU SÖYLEYEK ZOR'

ABD ile ilişkilere de değinen Tanju Bilgiç, “ABD ile müttefikiz. NATO'da beraberiz. Müşterek çıkarlar ve benzer hedeflere sahibiz. Koronavirüs sonrası dünya ekonomisi gibi konularda benzer görüşlerimiz var. ABD yetkilileri ile temas ediyoruz. İlişkilerimizin mükemmel olduğunu da söylemek zor. Özelikle PKK, YPG, PYD ve FETÖ terör örgütlerine destek, tek taraflı yaptırımlar gibi konularda izledikleri tutum nedeniyle ABD ile ilişkilerimizde bazı sorunlar var. Bizim temel beklentilerimiz ilişkilerimizi etkin yönetelim diğer yandan sorunlarımızı çözelim” ifadelerini kullandı.

'GEREKLİ CEVABI VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimle hakkında da konuşan Bilgiç, şunları söyledi:

“Hem Yunanistan hem de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Doğu Akdeniz'de gerginliği arttıracak adımlar atıyor. Akdeniz'de kıta sahanlığımıza araştırma gemisi gönderme çabaları devam ediyor. Bu tahriklere hem sahada hem de masada yanıtlarını veriyoruz ve haklarımızın ihlaline de asla müsaade etmiyoruz. Rum kesimi de kasım ayında yeni bir sondaja başlayacaklarını duyurdu. Bu gerçekleşirse biz de Kıbrıs Türklerinin haklarını korumak için Türkiye olarak bu tür meydan okumalara gerekli cevapları vermeye devam edeceğiz.”

Yunanistan ile görüşmelerin de devam ettiğini hatırlatan Dışişleri Sözcüsü Bilgiç, "Cumhurbaşkanımız açık şekilde ifade etti. Türkiye'ye herhangi bir tehdit nereden gelirse gelsin Türkiye'nin tepkisi ile karşılaşacaktır. Türkiye Cumhuriyeti gerekli adımları kararlı şekilde atacaktır. Bu Suriye için de geçerli. Ne zaman şartlar uygun olursa Türkiye Cumhuriyeti gerekli operasyonu, harekatı yapar” dedi. (ANKARA/DHA)