Dışişleri Bakanlığı'ndan Ermenistan'la normalleşme açıklaması

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Viyana'da Ermenistan heyetiyle yapılan toplantıyla ilgili "Samimi ve yapıcı görüş alışverişinde bulundular, somut ilerleme için atılabilecek adımları ele aldılar" dedi.

İki ülkeyi temsilen Ruben Rubinyan ve Serdar Kılıç görüşmelerde bulunuyor.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avusturya'nın başkenti Viyana'da bugün yapılan Ermenistan'la normalleşme süreci üçüncü tur görüşmelere ilişkin Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, özel temsilciler Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan’ın üçüncü görüşmeyi Viyana'da yaptığı ifade edildi.

'SAMİMİ VE YAPICI GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİ YAPILDI'

Özel temsilcilerin, süreci önkoşulsuz olarak sürdürmeye yönelik uzlaşılarını tekrarladığı vurgulanan açıklamada, "Özel temsilciler, iki ülke arasında bu süreç yoluyla tam normalleşmenin sağlanmasına yönelik daha önce ilan edilen hedefi teyit etmişlerdir. Bu kapsamda, somut görüşleri hakkında samimi ve yapıcı görüş alışverişinde bulunmuşlar ve bu yönde somut ilerleme için atılabilecek olası adımları ele almışlardır" ifadelerine yer verildi.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme görüşmelerinin ilki 14 Ocak'ta Moskova'da gerçekleşmişti. Bu görüşmede Ermenistan ile Türkiye arasında 2020'de sona eren uçuşların yeniden başlamasına karar verilmiş ve şubat ayında karşılıklı uçuşlar başlamıştı. Özel temsilciler ikinci görüşmeyi ise 24 Şubat’ta yine Viyana’da yapmıştı. Bu süreçte Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan 11-13 Mart’ta Antalya’da düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu’na katılmıştı. (AA)

 

Etiketler ermenistan türkiye