Dışişleri Bakanı Fidan'dan ABD-İran yorumu: Durum iyi değil

Dışişleri Bakanı Fidan, ABD ile İran'ın kontrollü çatışmasına ilişkin "ABD ateşle oynuyor. Durum iyi değil. Daha büyük bir yayılmayla karşı karşıya kalabiliriz" yorumunu yaptı.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD ile İran'ın "kontrollü" çatışmasına ilişkin "Bölgesel yayılmadan kaçınmak lazım. Durum iyi değil. Daha büyük bir yayılmayla karşı karşıya kalabiliriz" yorumunu yaptı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, katıldığı televizyon yayınında gündemi değerlendirdi, soruları yanıtladı.

'ABD ATEŞLE OYNUYOR'

Fidan, ABD'nin İran destekli gruplara düzenlediği saldırılara yönelik soruya ilişkin, ABD'nin "ateşle oynadığını" vurgulayarak, "Ateşle oynadığınız zaman o ateş her an yangına dönüşebilir. Kontrol altına alınamayabilir. Burada bir riskle karşı karşıyayız. Bu kontrol altına alınamamazlık meselesi bir tehdit olarak karşımızda duruyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye olarak bölgesel ortaklarla ve ABD ile sürekli görüşüldüğünü dile getiren Fidan, "Bölgesel yayılmadan kaçınmak lazım. Durum iyi değil. Daha büyük bir yayılmayla karşı karşıya kalabiliriz" şeklinde konuştu.

'İSRAİL GÜVENLİK PEŞİNDE DEĞİL'

Fidan, dünya kamuoyunda İsrail'in güvenliği konusunun sürekli gündeme getirildiğinin altını çizdi.

İsrail'in, dünya kamuoyuna yalan söylemekten vazgeçtiği zaman kendini güvende hissedeceğini belirten bakan Fidan, "İsrail güvenlik peşinde değil. İsrail daha fazla toprak peşinde. Filistinlilere kendi devletini verdiği gün zaten İsrail güvende olacak" dedi.

Fidan, bölge ülkeleri olarak sorumluk almaya hazır olduklarını defaatle ilettiklerini anımsatarak, "İki devletli çözümü gündeme getirirken bu sefer farklı olarak, metodolojik olarak da garantörlük mekanizmasını öne sürmemizin arkasında bu yatıyordu" diye konuştu.

KYB'YE: DAHA İLERİ ADIMLAR ATMAK ZORUNDA KALACAĞIZ 

Hakan Fidan, Irak'taki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Partisi'yle ilişkilere yönelik de şunları söyledi:  "KYB Süleymaniye’de PKK ile iş birliği içinde. Defalarca Süleymaniye’deki KYB yönetimiyle bir araya geldik. Her seferinde de ‘Biz sizden PKK ile aranıza mesafe koymanızı istiyoruz. Bu adamlar buradaki altyapıyı kullanıyorlar, siz bunlara kimlik veriyorsunuz. Hastane ortamı, ikamet ortamı sağlıyorsunuz. Eylem yapma imkanı sağlıyorsunuz. Biz sizden direkt bunlarla savaşmanızı da beklemiyoruz. Biz sizin güç dengenizi anlıyoruz. Biz sizin onlarla iş birliği içinde olmanızı istemiyoruz. Bu sizi düşman sınıfına sokar, bundan vazgeçin’ dedik.

Bundan vazgeçme niyetleri yok. Yaptırımlar yoluyla aşamalandırmaya başladık. Havayolu taşımacılığında ciddi bir sınırlama getirdik. Oraya giden uçaklar, nereden gelirse gelsin Türk hava sahasını kullanamıyor. Bu Süleymaniye Havalimanı’nın yüzde 60-70 oranında fonksiyonunu yitirmesi demek. Bütün faaliyetler Erbil’e kaydı. Süleymaniye ve Erbil arasında da ciddi bir rekabet var. Erbil, terörle mücadelede bize daha yakın, avantajı ele geçirmiş oldu.

Süleymaniye’ye her zaman söylüyoruz: ‘Terörle aranıza mesafe koyarsanız biz bu yaptırımdan vazgeçebiliriz. Ama bu şekilde devam ederseniz biz daha ileri adımlar atmak zorunda kalacağız." 

 

(HABER MERKEZİ)