Dışişleri Bakanı Fidan, Stoltenberg ve Blinken ile NATO zirvesini görüştü

Dışişleri Bakanı Fidan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ve ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile Vilnius'ta yapılan NATO Liderler Zirvesi'nin kararlarını ele aldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği açıklandı. Bakanlıktan yapılan bilgilendirmeye göre, Fidan, Stoltenberg ile Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) 56'ncı Dışişleri Bakanları Toplantısı için bulunduğu Cakarta’dan telefon görüşmesi yaptı. AA'nın aktardığına göre, görüşmede, NATO Vilnius Zirvesi kararlarının takibi ele alındı.

FİDAN, CAKARTA'DA BLİNKEN İLE GÖRÜŞTÜ

ASEAN'ın 56'ncı Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında Endonezya'nın başkenti Cakarta'yı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Fidan'ın toplantı marjında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile ikili görüşme gerçekleştirdiği de bildirildi. Bakanlıktan yapılan bilgilendirmede, Fidan ve ABD'li mevkidaşı Blinken'ın Cakarta'da bir araya geldiği belirtildi. Görüşmede, Fidan ve Blinken'ın Vilnius'ta yapılan NATO Liderler Zirvesi'nde alınan kararların takibi ve Afganistan'daki güncel gelişmeleri ele aldığı kaydedildi.

'TÜRKİYE-İSVEÇ ANLAŞMASINI MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ'

Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta 11-12 Temmuz'da yapılan NATO Liderler Zirvesi'nin sonuç bildirgesi 11 Temmuz akşamı kamuoyuyla paylaşıldı. NATO'nun 'açık kapı' politikasına işaret edilen bildiride, tüm ülkelerin kendi güvenlik düzenlemelerini seçme hakkı olduğu belirtildi. Bildiride, "İsveç'i ittifakın tam üyesi olarak karşılamayı dört gözle bekliyoruz. Bu kapsamda NATO Genel Sekreteri, Türkiye Cumhurbaşkanı ve İsveç Başbakanı arasında varılan anlaşmayı memnuniyetle karşılıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Vilnius Zirvesi bildirisinde, Ukrayna'ya 2008 Bükreş Zirvesi'nde verilen NATO üyeliği taahhüdünün yinelendiği de aktarılarak, "Ukrayna'nın kendi güvenlik düzenlemelerini seçme hakkını tamamen destekliyoruz. Ukrayna'nın geleceği NATO'dadır" denildi. (DIŞ HABERLER)