Didem Arslan Yılmaz'dan Kürtçe konuşan konuğa engelleme: Burası Türkiye Cumhuriyeti

Didem Arslan Yılmaz programına telefonla katılan bir kadının Kürtçe konuşmasını hakaret içerdiği gerekçesiyle engellerken, “Burası Türkiye Cumhuriyeti" ifadesini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Didem Arslan Yılmaz'ın, Show TV'de yayınlanan “Didem Arslan Yılmaz'la Vazgeçme” programına telefonla bağlanan Türkan Taşçı'nın hakaret içeren Kürtçe konuşmasını engelleyişi sosyal medyada gündem oldu. Arslan'ın Kürtçeye dair müdahalesi ve "Burası Türkiye Cumhuriyeti" uyarısı tepki çekti.

Programa katılan Türkan Taşçı, konuşmaya başladığı sırada sesi yayından alındı. Kürtçe bildiğini ve hakaretleri anladığı belirten Didem Arslan Yılmaz, Taşçı'nın konuşmasını kesti. 

Arslan, “Hayır hayır Türkan hanım, bizim de anlamamız lazım. Türkan hanımı hattan alalım. Kızlara hakaret edemez böyle de konuşamaz, biraz da anlarım ben Kürtçeden kesinlikle olmaz. Halayla konuşun doğru düzgün Türkçe konuşsa anlayacağız. Burası Türkiye Cumhuriyeti yani. O dili bilmiyoruz, bilsek anlayacağız da konuşacağız da. Bilmiyorum” dedi.

Sosyal medyada yayılan videolarda Aslan'ın "Biraz anlarım ben Kürtçeden. Halayla konuşun doğru düzgün Türkçe konuşsa anlayacağız. Burası Türkiye Cumhuriyeti yani. O dili bilmiyoruz ki biz" ifadeleri nedeniyle tepkiler yükseldi, Arslan ırkçılıkla suçlandı.

Daha sonra videonun uzun hali üzerinden Aslan'ın müdahalesinin hakaretler nedeniyle olduğu yönünde yorumlar da yapıldı. Arslan'ın konuşmasında "Doğu dili" deyip demediği de tartışma konusu oldu. 

Tepkilerden bazıları şöyle: