Dicle Üniversitesi işçileri: çalışma saatinin 45’ten 40'a indirilsin, iş yükü azaltılsın

Dicle Üniversitesi işçileri sorunlarını duyurmak için hastanenin önünde bir araya geldi. İş yükünden şikayet eden işçiler, taleplerini die getirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - DiSK Dev-Sağlık İş Sendikası Diyarbakır Bölge Şube Başkanlığı, Dicle Üniversitesi çalışanlarının sorunlarını dile getirmek için Üniversite Hastanesi önünde çalışanlarla beraber bir araya gelerek sorunlarını dile getirdiler.

DİSK Dev-Sağlık İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Ümit Umdu, taşeron işçilerin kadroya alınma şartlarını belirleyen 696 sayılı KHK 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla kamuda taşeron işçi olarak çalışırken daimi kamu işçisi statüsüne geçen işçilerin halen taşeron statüsünde çalıştırıldıklarına vurgu yaptı.

Çalışanların bu konuyla ilgili birçok sorunu olduğunu belirten Umdu, şunları söyledi:

“Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan arkadaşlarımızın daha önce 2400 çalışanı varken zorunlu emeklilik, işten ayrılma ve benzeri gibi nedenlerden şu anda 1600 çalışanı bulunmakta. Azalan 800 çalışana rağmen kurumun iş yükü bu arkadaşlarımız üzerinde. Buna rağmen hala taşeron zihniyeti ile arkadaşlarımız çalıştırılıyor. Bunu kabul etmiyoruz. İş barışını bozan 3'lü vardiya nöbet sistemi dayatılıyor ve bunun zemini yok, temeli yok tamamıyla fazla mesai ücreti ödenmemesi için iş yükünün üstüne çıkmamızı istiyorlar."

Personellerin kendi alanları dışında çalıştırılarak iş yükünün artırıldığına vurgu yapan Umdu, “Hastanede meydana gelen yığılmaların çalışan personellerden kaynaklandığı gibi algı yaratılarak, vatandaşlara hedef olarak gösteriliyoruz. Bizler bunu kabul etmiyoruz. Bu anlamda bugünkü yaptığımız bilgilendirme tamamıyla bir taleptir. Bunun devamında daha çok radikal kararlar alacağız. Bizlerin bu kurumun asıl çalışanları olduğumuzu herkesin bilmesini Türkiye'nin dört bir yanında hükümetin 696 KHK'lılara dayattığı sistemi kabul etmeyeceğiz” dedi.

'İŞ YÜKÜ AZALTILSIN, ÇALIŞMA SAATİ 45’TEN 40'A İNDİRİLSİN'

Umdu, daha sonra çalışanların taleplerini şöyle sıraladı:

"-İnsanca yaşayabileceğimiz bir sistemin olması, çalışma saatinin 45’ten 40'a indirilmesi.

-Tayin, becayis hakkının verilmesi,

-İş yükünün azaltılması,

-Üçlü vardiya sisteminin mevcut çalışan sayısıyla olamayacağı,

-Yıllardır çalışan temizlik kolunda çalışanların 6 gün ve 3 vardiyalı getirmelerine son verilmesine, onların da iş barışı sağlanması adına ikili vardiya ve beş gün getirilmeleri,

-Geriye dönük 5 yıllık gece vardiyasına bağlı haklarımızın hesaplanıp ödenmesi,

-Lojman ve otoparklarda çalışanların da sınıf ayırımı yapılmadan faydalanması,

-Yıllık izinlerle ilgili sorunların giderilmesi,

-4 D'li hemşire arkadaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi,

-Kurum dışına gönderilen bazı personellerin kurum ihtiyacından geri çekilmesini,

-Personel eksikliğinin giderilmesi,

-Çalışanların ulaşım sorununun giderilmesini,

-Birinci dereceden yakınlarına ücretsiz ve randevusuz öncelik verilmesini talep ediyoruz."