Devlet Tiyatroları izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor: Yeni sezon biletleri 18 Eylül'de satışta

Covid-19 tedbirleri kapsamında perdelerini açmaya hazırlanan Devlet Tiyatroları'nda, yeni sezonun ilk biletleri 18 Eylül'de satışa çıkacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Devlet Tiyatroları (DT), yeni sezonda perdelerini açmaya hazırlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, yeni tiyatro sezonuna 17 prömiyerle başlayacak olan Devlet Tiyatroları, 21 Eylül'den itibaren izleyicilerle buluşacak. 

İlk turda, oyunların çoğunluğu yerli yazarlardan oluşurken, İstanbul Devlet Tiyatrosu 4, İzmir Devlet Tiyatrosu 3, Ankara, Konya ve Diyarbakır Devlet Tiyatrosu 2'şer, Bursa, Van, Adana ve Antalya Devlet Tiyatroları birer yeni oyunu sahneleyecek. 

Yeni oyunların yanı sıra önceki sezonda kapalı gişe oynayan "Cimri", "Kontrabas", "Sonsuzluk Kitabevi", "Bizim Yunus", "Aşık Veysel", "Selvi Boylum Al Yazmalım", "İki Bekar", "Akide Şekeri", "Kürk Mantolu Madonna", "Ölümcül Oyun" ve "39 Basamak" yeni sezonda da seyirciyle buluşacak.

SEZONUN İLK OYUNU 'SIRÇA KÜMES'

Bursa Devlet Tiyatrosu, Tennessee Williams'ın "Sırça Kümes" oyunuyla 21 Eylül'de Ahmet Vefik Paşa Sahnesi'nde izleyicilerle buluşacak. Can Yücel'in Türkçeye çevirdiği ve Şahin Ergüney'in yönettiği oyun, Büyük Buhran döneminde yoksul dünyalarına sıkışmış bir ailenin dramını anlatıyor.

İSTANBUL SAHNELERİNDE 4 YENİ OYUN

Yeni sanat sezonunda yerli ve yabancı 150 farklı oyun sahneleyecek DT'nin ilk ay repertuarında en fazla yeni oyun ise İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda sahnelenecek.

Prömiyer yapacak oyunlar Seneye Bugün, Mecidiyeköy Büyük Sahne'de; Gazale (Uzun Gece), Üsküdar Tekel Sahnesi'nde; okuma tiyatrosu Bir Arap Gecesi, Garibaldi'de; çocuk oyunu Şuşa ile Kiki (Yer ile Gök Arasında) ise Fatih Belediyesi Kültür Sanat Merkezi'nde sanatseverleri selamlayacak.

İZMİR'DE 3 YENİ OYUN SAHNELENECEK

İzmir Devlet Tiyatrosu yeni sezona 3 yeni oyunla girerken yeni oyunlardan ikisi Devlet Tiyatroları sahnelerinde ilk kez perde açacak. İzmir'de yeni sezonun ilk oyunu, 5 Ekim'de Konak Sahnesi'nde seyirciyle buluşacak Tankred Dorst'un yazdığı, Sema Engin Edinsel'in Türkçeye çevirdiği ve Gürol Tonbul'un yönettiği "Ben Feuerbach" olacak.

İskender Pala'nın yazdığı "Neyzen Tevfik", şairin tedavi için hastaneye yatışını ve burada kendini ve hayatı sorgulamasını anlatacak. Murat Çobangil'in yönettiği oyun, 12 Ekim'de Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi'nde ilk gösterimini yapacak. Remzi Özçelik'in yazdığı ve Metin Oyman'ın yönettiği "Hacı Bektaş" ise 19 Ekim'de ilk kez izleyici karşısına çıkacak. 

ANKARA, KONYA VE DİYARBAKIR'DA 2'ŞER YENİ OYUN

Ankara Devlet Tiyatrosu "Periferi"yi İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi'nde, "Dr. Jekyll ile Bay Hyde"ı Akün Sahnesi'nde sahneleyecek.

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu, "Bir Adam Yaratmak" adlı eseri, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi Orhan Asena Sahnesi'nde ve "Gün Eksilmesin Penceremden" oyununu ise Oda Tiyatrosu Sahnesi'nde izleyicilerle buluşturacak.

Konya Devlet Tiyatrosu'nun "Karanlıkta Komedi" adlı eseri ile "Kadınlar İstasyonu" oyunu Devlet Tiyatroları Sahnesi'nde sahnelenecek. 

Antalya Devlet Tiyatrosu'nun "Ziyaretçi" eseri Haşim İşcan Kültür Merkezi Devlet Tiyatroları Sahnesi Küçük Salon'da; Adana Devlet Tiyatrosu'nun "Gecenin Karanlığında" oyunu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi'nde, Van Devlet Tiyatrosunun "Üç Yaşam Bir Öykü" eseri ise Kültür Merkezi Sahnesi'nde izlenebilecek.

SALONLAR KÜRESEL SALGIN TEDBİRLERİYLE KULLANIMA AÇILACAK

Devlet Tiyatroları, 2021-2022 sanat sezonunda açık hava mekanlarını kullanmaya devam ederken, salonları da küresel salgın tedbirleriyle kullanıma açacak. Koltuklar, sosyal mesafe kuralına uygun şekilde düzenlenecek. Salonlara maskesi olmayan izleyiciler alınmayacak. Girişlere el dezenfektanları konulacak, izleyiciler etkinliklere aşı kartlarını ya da en fazla 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testlerini göstererek girebilecek. Oyunlar sergilendikten sonra da salonlar dezenfekte edilecek. 

Yeni sezonunun ilk biletleri internet üzerinden, Sanat Cepte uygulamasından ve Devlet Tiyatroları gişelerinden 18 Eylül’de satışa sunulacak. (AA)