DEVA’dan Adana’daki işkence iddialarına tepki

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Yeneroğlu, Adana Emniyet Müdürlüğü’nde bir şüpheli ile avukatının işkenceye maruz bırakıldığı iddialarını gündeme getirdi, adli ve idari soruşturma talep etti.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Adana Emniyet Müdürlüğü’nde yaşandığı belirtilen işkence iddialarına tepki göstererek açıklama yaptı. Sorgu sırasında emniyette işkence uygulandığı iddiasını gündeme getiren Yeneroğlu, “Kolluk birimlerinin zalimane, insanlık dışı, aşağılayıcı ve onur kırıcı davranışlarda bulunmak suretiyle insan hakları ihlallerinde bulunması hiçbir şartta kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

‘İKTIDARIN YILDIRMA POLITIKASI KOLLUK UYGULAMALARINA YANSIYOR’

Adana İl Emniyet Müdürlüğü’nde bir şüpheli ve avukatının, gözaltı sırasında çıplak arama, kaba dayak, başı ve çeneyi duvara vurma, ters kelepçe, ağza ve buruna zorla su vererek boğulma hissi yaratma gibi yöntemler uygulandığını ileri sürdüğünü belirten Yeneroğlu, darp izlerinin doktor raporuna yansımadığını söyledi.

İktidarın ülkeyi yönetme tarzının baskı ve yıldırma politikası olduğunu söyleyen Yeneroğlu, "Bu politika, kolluk uygulamalarında yansımaktadır. Bu iklim; kolluğun toplumsal olaylar sırasında ağır müdahalede bulunmasına, gözaltı hallerinde de işkence ve kötü muamele uygulamasına yol açmaktadır” dedi ve konuya dair açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü:

HİÇBİR ŞARTTA KABUL EDİLEMEZ: Gözaltında gerçekleştiği iddia edilen işkence ve kötü muamele iddialarının etkin bir soruşturmaya tâbi tutulması bir zorunluluktur. Kolluk birimlerinin zalimane, insanlık dışı, aşağılayıcı ve onur kırıcı davranışlarda bulunmak suretiyle insan hakları ihlallerinde bulunması hiçbir şartta kabul edilemez. Adli soruşturmalar sırasında işkence ve kötü muamele söz konusu olamaz. Şüpheliden ifade alınması sırasında polisin şüpheliyi darp etmesi polisin yetkisi olmadığı gibi aynı zamanda suçtur. Söz konusu iddialar hakkında derhal adli ve idari soruşturmaların başlatılması gerekmektedir. (DUVAR)