DEVA’dan Adalet Bakanı’na ‘Soylu’ sorusu: Peker'le ilgili suç duyurusu ne oldu?

DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Sedat Peker'in kendisi hakkındaki iddiaları üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvurunun akıbetini sordu.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Sedat Peker'in kendisine ilişkin iddiaların araştırılması ve soruşturulması hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvurunun akıbetini Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu.

Bakan Soylu’nun gerçekten hakkındaki iddiaların araştırılması için bir başvurusunun olup olmadığı konusunda şüphelerin olduğunu ifade eden Yeneroğlu, eğer böyle bir başvuru yapmışsa aradan geçen 16 aya rağmen gerekli soruşturmaları yürütmeyen savcıların görevi ihmal etmiş olacağını vurguladı.

'SOYLU’NUN 16 AY ÖNCE YAPTIĞI SUÇ DUYURUSUNA ADLİ İŞLEM YAPILDI MI?'

Yeneroğlu, Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

1- İçişleri Bakanı’nın yaptığını iddia ettiği suç duyurusu üzerinden 16 ay gibi bir süre geçmekle başvuru hakkında herhangi bir adli işlem yapılmış mıdır?

2- Adli işlem yapıldıysa soruşturma hangi aşamadadır?

3- Eğer yapılmadıysa bu kadar uzun bir süre geçmesine karşın bu çok ciddi iddialar neden soruşturulmamaktadır? Savcılık tarafından, İçişleri Bakanı’nın suç duyurusunun gereği yerine getirilmiyorsa görevini ihmal eden savcılar hakkında HSK harekete geçecek midir?

4- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, suç örgütü lideri Sedat Peker’den aylık 10.000 ABD Doları alan milletvekilinin kim olduğu konusunda Cumhuriyet Savcılığına gerçekten herhangi bir bilgi vermiş midir?

NE OLMUŞTU?

Sedat Peker, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında; SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın yurt dışına kaçışında etkili olduğu, Aleyna Çakır cinayetinde fail Ümit Can Uygun’un cezadan kurtulabilmesi için Adli Tıp raporunun Süleyman Soylu’nun talebi doğrultusunda hazırlandığı, Soylu'nun oğlu Engin Soylu'nun da Nevzat Kaya'yı Bataklık Dosyasından çıkarmak için 5 milyon dolar istediği, bununla birlikte uyuşturucu ticaretinin de önünü açtığı gibi iddialarda bulunmuştu. Soylu bu iddialar üzerine hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. İddiaların araştırılması ve soruşturulmasını talep eden Soylu, Peker hakkında da suç duyurusunda bulundu. (DUVAR)