DEVA Partisi Sözcüsü Şahin: Babacan asla o Beştepe'ye gitmez

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, "Anayasa değişikliğine ilişkin bu mevcut anayasaya uymayan Sayın Erdoğan'ın talebi doğrultusunda Sayın Babacan asla o Beştepe'ye gitmez" diye konuştu.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan DEVA Partisi Sözcüsü ve Ankara Milletvekili İdris Şahin, "Anayasa değişikliğine ilişkin, bu mevcut anayasaya uymayan Sayın Erdoğan'ın talebi doğrultusunda Sayın Babacan asla o Beştepe'ye gitmez. Ve Sayın Babacan o atmış olduğu 84 maddenin arkasında olduğunu her daim ifade edecek" dedi.

Şahin, şöyle konuştu:

"CHP'yi PKK ile özdeşleştiriyordunuz. Bizleri ‘Cumhuriyet Halk Partisi'yle siyaset yaptı’ diye. Onlardan aday olduk diye ayıplı olarak kamuoyuna lanse ettiniz, bugün Cumhuriyet Halk Partisi ile son derece modern ilişkiler içerisindesiniz. Hiçbir itirazınız yok. Biz ana muhalefet partisi ile ülkeyi yönetenlerin zaman zaman yan yana gelmesinden, ülkenin sorunlarının konuşulmuş olmasından son derece mutluyuz ve memnunuz. Bunun da doğru bir zeminde ilerlediğini de görüyoruz. Bunda yadırganacak bir husus yok. Sonuçta biz siyaset yapıyoruz. Kavga etmek için değil, ülkenin acil bekleyen sorunlarına çözüm üretmek için varız. Ama şuna da karşıyız. Özgür Bey'in yapmış olduğu, ‘Efendim ben 28 Şubat paşaları için ricada bulundum. Onları Sayın Erdoğan affetti. Ben tutuklu öğrenciler için ricada bulundum Adalet Bakanı'na. Sayın Adalet Bakanı girişimde bulundu.’ sözlerini asla kabul etmemiz mümkün değil. Bu arkadaşları biz demokrasiye ve hukuka davet edeceğiz. Genel anlamda davet edeceğiz. Sadece paşalar değil, bugün cezaevlerinde on binlerce mağdur insan var, haksız hukuksuz yere orada yatan ve yine onlar gibi hasta olan. Paşalara yapılanı normal bir muamele görüyorum. Zaten yapması gerekendi bu. Adli tıptan raporu alınmış o insanları orada tutmak bir nevi suçtu. Bunun gereğini yaparken de sanki bol kepçeden bir şeyler dağıtıyormuş, ulufe dağıtıyormuş gibi bir görüntü içerisine girmesini de doğru bulmuyoruz.

'ALLAH'TAN KORK BUNU SEN ÇİFTÇİNE NASIL YAPARSIN?'

Hangi sivil toplum kendi üyelerinin sorunlarını, dertlerini bugün gündeme getiriyor? Buğday fiyatlarıyla alakalı bir hazırlık yapıp gelmiştik bugün. Onlarla alakalı konuşurken çok daha ölçülü konuşuyorum ama bu çiftçi kardeşlerim, bu kadar mağdur edildiği halde gidip AK Parti'ye ve ortaklarına destek verdiler. Son yerel seçimlerde de yine tercihini bunlardan yana kullandı. Gittiğiniz zaman kırsalda bu oy oranlarını görürsünüz. Ama 2023'te 7,5 lira olan arpa bugün 8 lira makarnalık buğday 10 lira 11.75, ekmeklik buğday 9.25 11 lira. Peki ‘mazot ne?’ diye soracak olursanız 2023 Haziran'da 22 TL olan mazot bugün 41 TL neredeyse %100 eflasyon, TÜİK rakamlarına göre geçtiğimiz sene 2023'te 39.6, 2024'te 75.45. Allah'tan kork be iktidar. Bunu sen çiftçine nasıl yaparsın? İşte buna karşı sivil toplum ayaklanmıyorsa Ziraat Odaları Birliği ayaklanmıyorsa ve bunlara karşı isyan etmiyorsa o zaman sadece siyaset kurumu dövmenin hiçbir anlamı yok. Ve burada saatlerce kendinin söylediklerinin hilafına gidip Beştepe'de duruş sergileyenleri saatlerce konuşmuş olmak elbette millete yapılabilecek en büyük haksızlıktır.

'ERDOĞAN'A KARŞI ŞAHSİ BİR İTİRAZIMIZ VE KİNİMİZ YOK'

Biz DEVA Partililer olarak sözümüzün de imzamızın da arkasındayız. Sayın Erdoğan'a karşı şahsi bir itirazımız ve kinimiz yok. Ama uygulamalarına karşı büyük bir itirazımız var. Sistemine karşı baş kaldırıyoruz. Bu sistemle bu ülke yönetilemez diyoruz.

Ben kendisi yerine laflar edecek insan değilim ama Ali Babacan, o Beştepe'nin ne olduğunu, oradaki iradenin ne olduğunu gayet iyi bilir. Dünyanın her bir tarafından davet alıyor ve her tarafa gidiyor. Çin'e de gitti, Yunanistan'a da bugün de St. Petersburg'da hem de bizzat Putin'in ofisinden davet almak suretiyle oraya gitti Sayın Babacan. Ancak anayasa değişikliğine ilişkin bu mevcut anayasaya uymayan Sayın Erdoğan'ın talebi doğrultusunda Sayın Babacan asla o Beştepe'ye gitmez. Ve Sayın Babacan o atmış olduğu 84 maddenin arkasında olduğunu her daim ifade edecek. Yine kendi çalışmamızı öne sürmek ve kendi çalışmamızın altına atmış olduğumuz imzanın arkasında olduğumuzu da her daim dile getirecek bir liderdir. O yüzden dürüstlük pahalı bir mülktür, her insanda bulunmaz.

'BİZ O MAKAMLARI ADALET KALMADIĞI İÇİN ELİMİZİN TERSİYLE İTTİK'

 Biz o makam ve mevkileri gördük, yaşadık ve elimizin tersiyle ittik. Niçin ittik biliyor musunuz? Bu ülkede adalet kalmadığı için ittik. Bu ülkede hırsızlık kolektif hale geldiği için ittik. Bu ülkede şeffaflık yerle bir edildiği için ittik. Ve Sayın Erdoğan'ın şahsından ziyade bu mevcut sistemiyle ülkeyi uçurumun kenarına getirdiği için ittik. Orada herhangi bir düzelmenin olmayacağına tam kanaat getirdiğimiz için ve mevcut muhalefet partilerinin de bu ülkenin sorunlarına çözüm üretemediğini gördüğümüz için biz DEVA Partisi'ni kurduk. Yoksa kendiliğinden bu DEVA Partisi oluşmadı ve çok da sabırlıyız. Elbette ki milletimiz bizi çok büyük terbiye etti. Bunu görüyoruz sonuçlarda. Ve oradan aldığımız dersle, sabırla bekliyoruz. Ve bu ülkeyi tertemiz geçmişiyle, iş bitirme belgesiyle ve fevkalade güzel kadroları ve eylem planlarıyla ben inanıyorum ki bugün olmazsa yarın DEVA Partisi yönetecek."