DEVA Partili gençler: Tezkereye her halükarda 'hayır' denmeliydi

DEVA Partisi, 'Yarına Atılım Eylem Planı'nı açıkladı. Yüzde 90'ı gençlerden oluşan katılımcılar, tezkereye 'çekimser' kalınmasından rahatsız olduklarını, 'hayır' oyu verilmesini istediklerini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve DEVA Partisi Dijital Dönüşüm ve Teknoloji Politikaları Başkanı Burak Dalgın, iktidara gelmesi durumunda ilk 90 ve 360 gününde uygulayacağı “Yarına Atılım Eylem Planı”nı İstanbul Uniq'te yapılan lansmanla açıkladı.

Lansmanın başlamasından önce DEVA Partisi'nin il ve ilçe yöneticilerinden, DEVA Partisi'ne üye olacağını belirten birçok genç ile sohbet etme fırsatımız oldu.

Konuştuğumuz bazı il ve ilçe yöneticileri, dün yaşanan tezkereye 'evet' tartışmasında rahatsız olduklarını söyledi.

Gençler, 'evet' ve 'hayır' hükümete yarayacağını ancak her halükarda 'hayır' denmesinden taraf olduklarını belirtti. Öte yandan gençler olarak hiçbir şekilde savaş istemediklerini, gençlerin gelecek konusunda endişelerinin giderilmesine yoğunlaşılması gerektiği ifade etti.

Ayrıca DEVA Partisi'nin içinde demokratik bir yönetim anlayışı olduğunu bu nedenle 'evet' açıklaması sonrasında yapılan fikir alışverişiyle birlikte çekimser oy kullanıldığını dile getirdiler.

“DEVA Partisi'nin dün tezkereye 'evet' oyu vereceği yönündeki açıklamasına tepki oluştu. Birçok kişi DEVA'nin tutumundan dolayı hayal kırıklığı yaşadığını dile getirdi. Bu tepkiler sonrasında Mustafa Yeneroğlu çekimser oy kullanılacağı açıkladı. Tepkileri nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorumuza Babacan şu yanıtı verdi:

“Dün önceden planlanmış bir merkez yönetim kurulu toplantımız vardı. Bu konuyu dün geniş bir şekilde istişare ettik. Oradaki temayül tezkerede çekimser oy kullanmaktı. O temayülü Milletvekilimiz Mustafa Beye ilettik. Dün bizim saat 11.00'de başlayan ve akşam 19.00'a kadar devam eden bir kurul toplantımızdı. 50 kişilik bir kurul. 'Evet' denilen açıklama, toplantı öncesi açıklamaydı.”

38 MADDELİK EYLEM PLANI

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin “Yarına Atılım Eylem Planı”nı tanıttı.

“Dünyayla yarışan, özgür ve zengin bir Türkiye için dijital dönüşüm” sloganıyla sunulan planın ayrıntılarını DEVA Partisi Dijital Dönüşüm ve Teknoloji Politikaları Başkanı Burak Dalgın anlattı. Programa çok sayıda gazeteci, akademisyen, iş insanı ve sivil toplum temsilcisi de katıldı.

DEVA Partisi iktidarının ilk 90 ve 360 gününde uygulanacak 38 maddeden oluşan eylem planı, üç ana başlıktan oluşuyor.

Planın “7’den 70’e dünyayla bütünleşen Türkiye” başlığını taşıyan ilk bölümünde fırsat eşitliği vurgulanıyor. 6 ila 25 yaş arasındaki bütün öğrencilere bedelsiz internet hizmeti ve müfredatın yenilenmesi vaat ediliyor.

İkinci bölümün başlığı; "Yoksullaşan değil, zenginleşen Türkiye”. Dijital dönüşümle beraber ekonomik atılımın hedeflendiği bu bölümde girişimcilik alanında ve özel sektöre ilişkin atılacak adımlar sıralanıyor. Kripto para ve dijital-TL ile ilgili düzenlemelerin de önerildiği bu bölümde ayrıca teknoloji alanında tek başına çalışılan (freelance) işlerde sosyal güvencenin altı çiziliyor.

Eylem planının üçüncü bölümü ise “Yeni dünyaya uygun kamu hizmeti ve mimarisi” başlığını taşıyor. Dijital dönüşüm, teknoloji ve girişimcilik odaklı yeni bir bakanlık ve bu kapsamda yeni kurumlar kurulmasını amaçlayan DEVA Partisi, dijital dönüşümle ilgili hukuki düzenlemeleri bu bölümde ele alıyor.

Cumhuriyet dönemindeki hiçbir hükümet programının DEVA Partisi’nin eylem planları kadar detaylı olmadığını söyleyen Babacan şu ifadeleri kullandı:

DEĞİŞİMLERDEN KORKMUYORUZ: Değişimden korkmuyoruz. Ne istediğimizi, ülkemizin neye ihtiyacı olduğunu çok iyi bilerek hareket ediyoruz. İktidardaki zihniyetin Türkiye’yi dünyadan koparmasına, özgürlüklerimizi, ekonomimizi geriletmesine izin vermeyeceğiz. Dünyaya gururla ve onurumuzla bakacağız. Refah seviyemizi yükseltmek amacıyla çıktığımız yolda pusulamız özgürlükler, adalet, hukuk olacak.

YENİ BİR DÜNYA DÜZENİ KURULUYOR: Dijital dönüşümle birlikte yepyeni bir dünya düzeni kuruluyor. Dijitalleşme, toplumsal ve ekonomik hayatı köklü bir şekilde değiştirdi, değiştiriyor. Türkiye, bu değişime seyirci kalamayacak kadar önemli bir ülke. Yeni bir dünya kurulurken, ülkemizin içine kapanarak bir yol alamayacağını iyi biliyoruz.

BAŞIMIZA YENİ İŞLER AÇIN: Türkiye’yi yeni buluşların ve yaratıcı fikirlerin ülkesi yapmakta kararlıyız. Kimseye ‘İcat çıkarma’ demeyeceğiz. ‘Söz büyüğün’ diyerek gençlerimizin elinden mikrofonu almayacağız. O yüzden, sevgili gençler, ne olur başımıza icat çıkarın. Başımıza yeni işler açın. Bu özellikle sizden rica ediyoruz.

YENİ TEKNOLOJİLERİN PINARI OLMUŞ BİR TÜRKİYE HAYAL EDİYORUZ: Fikir ve üretim üssü olan bir Türkiye olmayı hak ediyoruz. Kendi geliştirdiği teknolojileri, kendi geliştirdiği markalarla dünyaya ihraç eden bir Türkiye hayalimiz var. Yeni teknolojilerin pınarı olmuş bir Türkiye hayal ediyoruz. Finansın, paranın oluk oluk akacağı, yatırım üssü olmuş bir Türkiye hayalimiz var. Fırsat eşitliği temelinde yükselen, hiçbir vatandaşımızın geride kalmadığı bir Türkiye hayalimiz var.

GÖZÜMÜZ HEP İLERİDE OLACAK: Arabayı sadece dikiz aynasına bakarak kullanırsak kesin kaza yaparız. Gözümüz hep ileride olacak. Ülkenin yarınlarına kilitleneceğiz. Açıklayacağımız eylem planımız, bu ülkenin hızla özgürleşmesini ve zenginleşmesini sağlayacak, gelişmiş ülkelerle aramızdaki farkı hızla kapatacak bir program.

‘ÇIKAR TELEFONUNU’ DİYENLERİ PEK ANLAMIYORUZ: İnternet, artık gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Nefes almak gibi bir ihtiyaç. Ülkeyi yönetenlere bakıyoruz, ‘Çıkar telefonunu’ diyenleri pek anlamıyoruz. Hızlı, hesaplı, hür, hizmet odaklı ve her yerde olan internetin vatandaşın en temel haklarından birisi olduğuna inanıyoruz. İnternet ortamında özgürlükleri garanti altına almadığımız müddetçe, internetteki iyileştirmeler bir işe yaramaz. Yeni kurulacak hükümetin diyeceği çok basit: ‘Gençler, rahatlayın. Öyle ‘Silivri soğuktur’ muhabbetini unutun, artık bunlar gündemde olmayacak. Sosyal medyada istediğiniz paylaşımı yapın. Gecenin yarısında polis kapınızda belirmeyecek. Biz ülkenin yeni yöneticileri olarak talimatı verdik: Artık hiç kimsenin kendi özgürlük alanına ilişmeyeceksiniz.

'HESAP VERİLEBİLİRLİK İÇİN ÜÇ İNTERNET SİTESİ KURULACAK'

Babacan’ın ardından konuşan DEVA Partisi Dijital Dönüşüm ve Teknoloji Politikaları Başkanı Burak Dalgın ise “Eylem planımız Van’da EBA’ya ulaşamayan çocuğun, İzmir’de uluslararası tahsilat alamayan freelance çalışanın işine yarayacak, Diyarbakır’da internete giremeyen gencin, Konya’da e-ihracat yapmak isteyen KOBİ’nin, Adana’da dijital tarım yapmak isteyen çiftçinin, İstanbul’da bu toplantıya gelmeye çalışırken taksi bekleyenlerin, Sinop’ta kripto parayla nasıl para kazanırım diyenlerin işine yarayacak. Yani bütün Türkiye’nin işine yarayacak” dedi.

Dalgın, kamuda şeffaflığın ve hesap verebilirliğin sağlanması amacıyla üç yeni internet sitesi kuracaklarını söyledi:

“Bir tanesi saydamlık.gov.tr olacak. İhale şartnamelerinin ve kamu verilerinin paylaşıldığı bir platform. Vatandaş oraya gidip kendi parasının nasıl harcandığına bakacak. Bir diğeri takip.gov.tr. Devlete bir başvuruda bulunduğunuzda bu başvurunun ne durumda görmek lazım. Tıpkı bir kargo yolladığınızda onu takip etmeniz gibi... Bir diğeri ise düzenleme.gov.tr. Dijital anketlerle vatandaşlarımızdan öneriler toplayacağız.”

“Start-Up konusunda yenilikçi ve devrimci bir perspektifimiz var” diyen Dalgın, “Bu arkadaşlarımızın hukuki statüsünü, mali yükümlülüklerini, yatırım enstrümanlarını, teşviklerini, kapatılması için gereken süreleri tamamen değiştireceğiz. Bırakalım büyüsünler, birkaç sene sonra serpildiklerinde zaten bakarız” ifadelerini kullandı.

Özgürlüklerin kısıtlandığını belirten Burak Dalgın, şöyle devam etti:

“En lüks telefonları, en iyi bilgisayarları, en hızlı interneti kullanmanız tabii ki güzel bir şey ama o kendi başına bir şeyi başarmıyor. Özgürlükleri kısıtlıyorsanız, girişimcinin önüne duvarlar çekiyorsanız o aletler pek bir işe yaramıyor. Eylem planımız; bu işi bir teknoloji magazininden kurtarıp toplumsal değişime doğru ittirme planı. Bilgi çağına ulaşırken hiçbir vatandaşımızı geride bırakmayacağız. Bütün meselemiz bunun etrafında şekilleniyor.”