DEVA Parti'li Avşar: GDO’lu ürünler GDO'suz gösterilip piyasaya verildi mi?

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Cem Avşar, Ticaret Bakanı Ömer Bolat'a, Tekirdağ'da GDO’lu ürünlerin analiz sonuçlarının değiştirilerek GDO'suz ürün olarak girişlerin yapıldığı iddiasını sordu.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, verdiği yazılı soru önergesinde Ticaret Bakanı Ömer Bolat’a, Tekirdağ’da GDO’lu ürünlerin analiz sonuçları manipüle edilerek GDO’suz ürün olarak girişlerin yapıldığı iddiasını sordu. Avşar, girişi olan ürün miktarının ne olduğunu, güvenlik zafiyetinin olup olmadığını, bu ürünlerin piyasaya yayılıp yayılmadığını sordu.

“Tekirdağ Tarım İl Müdürlüğü laboratuvarlarında analiz sonuçlarının manipüle edilerek ithal edilen genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) içeren ürünlerin, GDO’suz gibi gösterildiği iddia edilmektedir” diyen Avşar, “İddiaya göre olay, Tekirdağ Limanı’nda Malkara'da faaliyet gösteren bir firma tarafından ithal edilen GDO'lu ürünün laboratuvar sonuçları değiştirilmiş ve bu şekilde tonlarca GDO’lu ürün ülkeye sokulmuştur” dedi.

Avşar, “Söz konusu olayın tarım il müdürlüğü içerisinden bir kurum çalışanı tarafından yapılan ihbarla ortaya çıktığı, ihbarın ardından Tekirdağ Tarım İl Müdürlüğü’nün harekete geçerek Bakanlıktan müfettiş talep ettiği, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu ve ilk denetimlerde laboratuvardaki analiz sonuçlarının bazı parametrelerinin değiştirildiğinin tespit edildiği, Tarım İl Müdürlüğü laboratuvarında çalışan bazı kişilerin savunmalarında ‘şifremiz çalındı’ şeklinde açıklamalarda bulundukları, yapılan ilk denetimlerde ise, numune analiz sonuçlarının manipüle edildiğine dair somut bulgular bulunduğu, bazı siyasi figürlerin devreye girerek olaya müdahale etmeye çalıştığı, bu müdahalenin şüphelilerin kurtarılması amacıyla yapıldığı iddia ve söylentileri kamuoyunda endişeyle takip edilmektedir” dedi.

Avşar, “Özetle, GDO’lu ürünlerin halk sağlığı üzerindeki potansiyel etkileri, sistemsel zafiyetler ve kurum içi etik olmayan davranışlar göz önüne alınarak kamuoyunun beklentileri karşılanmalı ve endişesi giderilmelidir” ifadelerini kullandı.

 'GDO’LU ÜRÜNLER PİYASAYA DAĞITILDI MI?

Avşar, “GDO’lu olduğu iddia edilen ne kadar ve hangi tür tarım ürünü/ürünlerinin girişi olmuştur? Ülke genelinde başka limanlarda buna benzer vuku bulan olaylar ve tespitleriniz var mıdır? Şayet varsa bu hususta ne tür tedbirler alınmış ve yaptırımlar uygulanmıştır?” şeklinde sorular yöneltti.

“Uluslararası ticaret yapan limanlarımızın ve ilgili laboratuvarların veri güvenliği, denetim ve kontrol sistemi nasıl sağlanmaktadır?” diyen Avşar, “Bu güvenliği sağlamak üzere dijital güvenlik ağı ve siber güvenlik duvarı gibi güvenlik sistemleri mevcut mudur?” şeklinde konuştu.

Avşar önergede; “Söz konusu GDO’lu ürünler piyasaya dağılmış mıdır? Şayet dağıldıysa kullanıldığı veya ulaştığı yerler tespit edilmiş midir? Gerekli geri toplama işlemleri yapılmış mıdır? Konu hakkında kamuoyunu bilgilendirecek misiniz?” ifadelerine yer verdi.