DEVA Dış Politika Eylem Planı’nı açıkladı: Türkiye’nin yalnızlık senfonisini bitireceğiz

DEVA Partisi, Dış Politika ve Güvenlik Eylem Planını açıkladı. Toplantıda konuşan Ali Babacan, “Evlatlarımız, Avrupa’nın başı dik Türkiye’sinde büyüyecek” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - DEVA Partisi, Dış Politika ve Güvenlik Eylem Planını açıkladı. Parti genel merkezinde düzenlenen tanıtım töreninde konuşan DEVA Partisi Genel Başkan Ali Babacan, seçimlere 22 alandaki eylem planıyla gideceklerini söyledi.

‘TÜM TAAHHÜTLERİMİZİ SEÇİMDEN SONRA UYGULAYACAĞIZ’

Açıklanan eylem planına ilişkin açıklamalarda bulunan Babacan,

“Tüm taahhütlerimizi seçimden sonra tek tek uygulayacağız. Şu anda Türkiye'nin bir dış politikası yok. Bir kişinin dürtülerine bağlı şahsileştirilmiş dış ilişkiler seti var. 'Ben yaptım oldu' anlayışıyla yürütülüyor. Diplomasi son derece zayıfladı. Dış ilişkiler repertuarında neredeyse yalnızca silahlı gücümüz kaldı. Ülkemiz sözü dinlenmeyen bir duruma düştü. Neredeyse sıfır başarı dönemindeyiz. Son yıllarda dış politikada ne tarihsel sorunlarda çözüme ulaşabildik ne de güncel gelişmeleri lehimize çevirecek adımlar atabildik. Çok yazık, içimiz sızlıyor” ifadelerine yer verdi.

'KAVGACI, İÇE KAPALI MACERALARA SON VERECEĞİZ'

Babacan, “Dış politikada olur olmadık maceralarla oyalanmayacağız. Biz bu hükümetin kavgacı, içe kapalı, ülkemizi dünyadan koparan maceralarına son vereceğiz” diyerek şöyle konuştu:

“Biz dünyada demokrasiyi savunanlarla aynı yerdeyiz. Yasaklara karşı direnen kadınlarla, Rusya'da slogan attıkları için slogan attıkları için 10 yıl ceza alanlarla aynı yerdeyiz. Ukrayna'da bağımsızlığın mücadelesini verenlerle, Belarus'ta seçimleri kabul etmeyenlerle ailece hapse atılanlar aynı yerdeyiz. Fırsat eşitliğini savunacağız. Kolektif hakları güvence altına alacağız. Böylece dış politikada sözü dinlenen güçlü bir ülke olacağız.”

‘TÜRKİYE’NİN YALNIZLIK SENFONİSİNİ BİTİRECEĞİZ’

Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna değer kazandıracaklarını kaydeden Babacan,

“Ülkemizin yalnızlık senfonisini bitireceğiz. Yalnızlığın Türkiye'ye ne kadar büyük kayıplar oluşturduğunu gördük. Türkiye'yi barışçıl, akıllı bir güç yapacağız. Akıl terk edilince bir kişinin duygu dünyasına terk edilince ne olacağını hep beraber gördük. Ülkemizin çıkarlarını akıl ve hukukla koruyacağız. İnanıyorum ki evlatlarımız, güçlü demokrasiye sahip, güçlü ekonomiye sahip, güçlü adalete sahip bir Türkiye’de büyüyecek. Evlatlarımız Avrupa’nın başı dik Türkiye’sinde büyüyecek” şeklinde konuştu.

Babacan, konuşmasının devamında şu başlıklara dikkat çekti:

PROFESYONEL ORDUYA GEÇECEĞİZ: Zorunlu ve bedelli askerliğin aynı anda uygulanmasının bir adaletsizlik olduğunu biliyoruz. Bunu sona erdireceğiz. Hedefimiz profesyonel bir orduya geçmektir. Dış İşleri Bakanlığı'na yenilikler getireceğiz. Şuanda iktidar partisi üyelerinin ve yandaşlarının emekli olduğunda yerleştiği bir kasabaya dönüştü. Emekli ikramiyesi gibi büyükelçilikler dağıtılıyor. Meslek dışından büyükelçi atamalarına son verip liyakati esas alacağız.

TERÖRLE MÜCADELE: Terör örgütlerinin hepsiyle aynı azim ve kararlılıkla mücadele edeceğiz. Mücadelede hukukun dışına çıkmayacağız. Akılcı yöntemlerle sonuca ulaşacağız. Terörle toplumsal dinamikleri dikkate alan bir mücadele çizgisi esas alacağız.

Bölgede Türkiye’nin aleyhine kamplar ve ittifaklar oluşmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Dış İşleri ve Güvenlik Politikaları Koordinatörü Abdurrahman Bilgiç ise şu başlıklara dikkat çekti:

AKDENİZ’DE ÇOK TARAFLI GİRİŞİMLERE DESTEK VERECEĞİZ: Akdeniz’deki petrol ve doğalgaz kaynaklarının uluslararası hukuk ve ulusal çıkarlarımız temelinde hakça paylaşımına olanak verecek çok taraflı girişimlere destek vereceğiz. Akdeniz’de deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasında, Karadeniz’dekine benzer biçimde çoklu müzakere süreçleriyle sonuç alınmasına öncelik vereceğiz.

HEDEFİMİZ EGE’NİN BARIŞ DENİZİ OLMASIDIR: Yunanistan ile iyi komşuluk hedefiyle, Ege’de yaşanan karasuları, kıta sahanlığı, hava sahası, münhasır ekonomik bölge, Ege adalarının askerden arındırılmış statüsünün aşındırılmaması gibi konularda diyalog ve iş birliğine açık olacağız. Hedefimiz, Ege’nin barış denizi olmasıdır. Uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızdan taviz vermeyeceğiz.
 
ABD İLE YENİ BİR DİYALOĞA GİRECEĞİZ: NATO’nun sağladığı caydırıcılık ulusal güvenliğimiz açısından kritik önemde. Türkiye’yi NATO içinde sorunlu müttefik olmaktan kurtaracağız. NATO ülkelerinin de Türkiye’nin karşı karşıya olduğu tehditlere yönelik koşulsuz dayanışma içinde olmalarını sağlamak önceliğimiz olacak. Kurulduğu tarihten bu yana NATO, 4. Madde çerçevesinde beş defa istişarelere çağrıldı, iki defasında biz çağırdık. Bu güvenlik şemsiyesini ciddiye almak lazım. Amerika ile ilişkilerimizde S-400 yaptırımları, F-16 ve F-35 alımları ve bölgesel konularda yeni bir diyaloğa gireceğiz.
 
SURİYE’DE KALICI ÇÖZÜM: BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı çerçevesinde Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini savunuyoruz. Suriye’de kalıcı çözüm, tüm etnik ve dini grupların Suriye yönetiminde temsilinden geçer. Bunun için çatışmaları değil, Anayasa sürecini, siyasi ve diplomatik yöntemleri önceliyoruz. Sığınmacıların ülkelerine dönebilmeleri de buna bağlıdır. İran’la geleneksel komşuluk ve iş birliği ilişkilerimiz önem arz ediyor. Nükleer Anlaşma’nın aksamasını tehlikeli buluyoruz. Gerekirse bu maksatla başlatılacak yeni girişimlerde kolaylaştırıcılık rolü üstlenebiliriz. Böyle bir rol üstlenerek katkı sağlamaya hazır olacağız. (DUVAR)