DEVA: Boğaziçili öğrencilerin protestosu temel haktır, engellenemez

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, rektör olarak atanan Melih Bulu’yu protesto eden öğrencilerin maruz kaldıkları hak ihlalleriyle ilgili adım atılmasını talep etti. Yeneroğlu, “Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısına vurulan kelepçe baskı rejiminin sembolü olmuştur” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Boğaziçi Üniversitesi'ne Cumhurbaşkanı kararıyla Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasına tepki gösteren öğrencilerin gözaltına alınmasına tepki gösteren DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, “Gözaltına alınan öğrencilerin; ters kelepçe uygulamasına, çıplak aramaya, fiziksel ve sözlü şiddete maruz kaldıkları yönünde ciddi iddialar bulunmaktadır. Söz konusu uygulamaların her biri hukuka aykırıdır ve insan hakları ihlalidir” dedi.

‘ÇIPLAK ARAMA UYGULAMASI DEVAM EDİYOR’

Gözaltına alınan öğrencilerin çıplak aramaya maruz kaldıklarını belirten açıklamalarını hatırlatan Yeneroğlu, “İktidar her ne kadar inkar etse de tutanaklarda yer aldığı üzere çıplak arama uygulaması günümüzde hala devam etmektedir” dedi ve şunları kaydetti:

İŞKENCEYE MARUZ BIRAKILMALARI KABUL EDİLEMEZ: Demokratik bir toplumda herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Öğrencilerin, bu temel hakları engellenerek; baskı, şiddet, kötü muamele ve işkenceye maruz bırakılmaları hiçbir şekilde kabul edilemez. İçişleri Bakanı’nın açıkça öğrencileri terörizmle suçlaması, polisin orantısız gücüne izahat olamaz. İçişleri Bakanının asıl yükümlülüğü, tüm bu iddiaların açıkça ortaya çıkarılmasını ve olayların etkin bir şekilde soruşturulmasını sağlamaktır.

KAPIYA VURULAN KELEPÇE BASKI REJİMİNİN SEMBOLÜ OLDU: Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısına vurulan kelepçe, özgür düşünceye ve üniversite idealine vurulan bir kelepçe olarak baskı rejiminin sembolü olmuştur. Son yıllarda ülkemizde her alana nüfuz eden otoriter rejim, baskı ve ceza mekanizmaları aracılığıyla toplumu adeta nefes alamaz hale getirmiştir. DEVA Partisi olarak rektörlerin Cumhurbaşkanı tarafından doğrudan atanmasını, siyasi tercihlerin akademik liyakatin önüne geçmesini ve akademiye vurulan bu kelepçeyi reddediyor; öğrencilerin maruz kaldıkları iddia edilen hak ihlalleri nedeniyle kolluk kuvvetleri hakkında gerekli adli ve idari soruşturmanın bir an önce başlatılarak etkin olarak soruşturulmasının takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygılarımızla bildiririz. (DUVAR)