Deutsche Bank rüşvet davasını kapattı: ABD'ye 125 milyon dolar ödenecek

Alman bankası Deutsche Bank, uluslararası rüşvet skandalıyla ilgili davanın kapatılması için ABD'li yetkililere yaklaşık 125 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Bankanın açıklamasında, "2008'den 2017'ye kadar gerçekleşen eylemlerin tüm sorumluluğunu üstleniyoruz" ifadelerine yer verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya’nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, uluslararası rüşvet skandalıyla ilgili ABD'de açılan cezai soruşturmalardan kaçınmak için yetkililere yaklaşık 125 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Banka, yabancı yetkililere rüşvet ödediği ve metal piyasalarını manipüle ettiği iddialarına yönelik açılan davanın kapatılması için Adalet Bakanlığı ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na toplamda 125 milyon dolar ödeyecek.

Bankadan yapılan açıklamada, "2008 yılından 2017'ye kadar gerçekleşen eylemlerin tüm sorumluluğunu üstleniyoruz" ifadeleri kullanıldı. Cezaların neredeyse tümü Çin, Abu Dabi, Suudi Arabistan ve İtalya’da banka tarafından yapılan işlemlerin Yurtdışı Yolsuzluk Uygulamaları Yasasını ihlal ettiği iddiasıyla ilişkili.

New York Times'ın 2019 yılında yayınladığı raporda Deutsche Bank'ın, Çin'de iş yapmak için Çinli yetkililere rüşvet verdiği, Çin'in yanı sıra Rusya'da da yolsuzluk yapıldığı kaydedilmişti. Bankanın Rusya'da kara para akladığı yönündeki iddialar hakkında soruşturma başlatılmış, ağustos ayında ise bu iddialarda ilgili olarak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na ceza olarak 16.2 milyon dolarlık ödeme yapılmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump'a en büyük kredi desteğini veren Deutsche Bank'ın yaptığı anlaşmanın Trump'ın Beyaz Saray'daki son günlerinde resmiyete kavuşması da dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl kasım ayında, Trump'ın Deutsche Bank'a 300 milyon dolar borcu olduğu duyurulmuş, bankadan yapılan açıklamada, 'hacizlere başlanabileceği' belirtilmişti. (DIŞ HABERLER)