Deştin'de 'ruhsat' yılan hikayesine döndü, köylülere soruşturma açıldı

Muğla Deştin'de köylülerin direndiği çimento fabrikasının ruhsatı için verilen '15 gün içinde iptal edilecek' sözünün üzerinden 1 ay geçti. İş makinelerinin önünü kesen köylülere de soruşturma açıldı.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - Muğla'nın Menteşe ilçesindeki Bayır ve Yatağan'ın Deştin mahalleleri arasında kalan 7 bin 751 dönümlük arazide 'Muğla Çimento' tarafından yapılmak istenen fabrikaya karşı köylülerin başlattığı çadır nöbeti 2 ayı geride bıraktı. Son olarak 27 Mayıs günü CHP Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ile yapılan toplantıda, CHP'li belediyenin 15 gün içerisinde çimento fabrikası ruhsatını iptali edeceği sözü verilmişti. Görüşmenin üzerinden geçen yaklaşık bir aya rağmen ruhsat iptali konusunda bir gelişme yaşanmadı.

HALK BELEDİYE ÖNÜNDE: MÜCADELE, ŞİRKET MUĞLA'YI TERK EDENE KADAR SÜRECEK

Geçen hafta bölge halkı, CHP Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'un ziyaret edeceği Menteşe Belediyesi'nin önüne gitti. Burada bir basın açıklaması yapan köylüler ve çevre örgütleri, “27 Mayıs’ta CHP İl binasında Ali Öztunç basının ve bizim önümüzde bir hafta on gün gibi bir süre içinde amasız fakatsız sorunun çözüleceğini söyledi. 10 Haziran’da da CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu’nu ziyaret edip, beklentimizi dile getirdik. Yapı ruhsatı hala iptal edilmedi ve çimento yıkım projesi hızla devam ediyor” dedi. Projenin bir an önce durdurulmasını talep eden köylüler, çimentocu şirket Muğla’yı terk edene kadar mücadele edeceğini vurguladı.

CHP'Lİ TORUN DA 'İKİ HAFTA' DEDİ

Belediyeyi ziyaret eden CHP'li Torun ve beraberindekiler sloganlarla karşılandı. Torun ile görüşen bölge halkı, hukuki çalışmaların sürdüğünü ve iki hafta içinde ruhsat iptali gerçekleştirileceğinin kendilerine söylendiğini aktardı. Böylece süreç, en az iki hafta daha uzamış oldu.

ŞİRKET ŞİKAYET ETTİ, SORUŞTURMA AÇILDI

Öte yandan fabrikayı kurmak isteyen şirketin şikayeti üzerine, 9 Mayıs günü iş makinelerinin önünü kesen ve bölgeye girişine izin vermeyen Muğlalılar hakkında soruşturma açıldığı ortaya çıktı. Jandarma Karakolu'ndan aranan köylüler ifadeye çağırıldı. Yaklaşık 11 kişi bugün Jandarma Karakolu'na giderek ifade verecek.

'HALK SÜRECİN UZAMASI NEDENİYLE HUZURSUZ'

Sürece ve yapılan görüşmelere ilişkin bilgi veren Deştin Çevre ve Kültür Platformu'ndan Haluk Özsoy, CHP'li Torun'un, ruhsat iptalinin ardından yeni bir ruhsat başvurusunda bulunulmaması için hukuki çalışmaların sürdüğü bilgisi verdiğini söyledi. Sürecin de bu nedenle uzadığının kendilerine söylendiğini belirten Özsoy, bölge halkının huzursuz olduğunu dile getirdi: “Daha önce de iki hafta demişlerdi, şimdi tekrar iki hafta dediler. Hala iyi niyetlerine inanmak istiyoruz. Muhatabımız bu memleketin kurucu partisi. Verdikleri sözü tutacaklarına inanıyoruz. Bekleyişimiz sürüyor. Projenin ruhsatı iptal edilene kadar da mücadeleye devam edeceğiz.”