Dersimli gazetecilerden tepki: Diren Keser’e verilen ceza özgür basına verilmiştir

Sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle cezası onanan ve tutuklanan PİR Haber Ajansı muhabiri Diren Keser için Dersim’de basın açıklaması gerçekleştirildi.

Google Haberlere Abone ol

DERSİM - Sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle yargılandığı davada ceza alan ve tutuklanan PİRHA (Pir Haber Ajansı) muhabiri Diren Keser’in serbest bırakılması talebiyle Dersim basın emekçileri Sanat Sokağı’nda basın açıklaması düzenledi. Gazeteciler adına PİRHA çalışanı Eyüp Hanoğlu açıklama yaptı.

‘DİREN KESER GAZETECİDİR’

"İfade özgürlüğü demokratik bir toplumun gereği olarak en önemli özgürlüklerden biridir" diyen Hanoğlu, Keser’in tutuklanma sürecine dair şunları paylaştı:

 “Yıllardır basın emekçiliği yapan arkadaşımız PİRHA Mersin Muhabiri Diren Keser, Çarşamba akşamı daha önceki yıllarda hakkında açılan dava sonucu aldığı ceza nedeniyle, herhangi bir bildirim yapılmadan kendi evinde yakalanarak Tarsus Kampüs Cezaevi’ne gönderildi. Gazeteci arkadaşımız Diren Keser, daha öncex haber değeri olan sosyal medya paylaşımları sebebi ile yargılanmış ve sırf iktidarın rahatsız olacağı haberler yapması sebebi ile propaganda suçundan ceza almıştı.”

‘PİRHA ALEVİLERİN SESİDİR’

PİRHA olarak Alevi haber ve gündemleri olmak üzere, Alevilerin yaşadığı kentler dahil, toplumsal ve demokratik hak arayışlarını gündemleştiren bir haber ajansı olduklarını belirten Hanoğlu şöyle devam etti:

"Alevilerin ve tüm diğer kesimlerin, hiçbir dış baskıya maruz kalmadan, tüm diğer inançlar gibi kendi inançlarını yaşama doğrultusunda verdiği hak arayış mücadelesini, gündemlerini; gazetecilik mesleğinin etik değerleriyle kamuoyuna taşıyoruz. Meslektaşımız ve mesai arkadaşımız Diren Keser’e verilen ceza da esasında özgür basına, doğru habere, muhalefetin sözüne, habercilik kimliğine verilmiş bir cezadır. Çarşamba gecesi, bildirim yapılmadan yakalama işlemi yapılmasının dürüst işlem ilkesine aykırı olduğunun avukatlar aracığı ile belirtilmesine rağmen, hiçbir ilke tanınmadan, bildirimsiz yakalama işlemi yapılan Diren Keser yalnız değildir"

‘ÖZGÜR BASIN SUSTURULAMAZ’

Hanoğlu son olarak şunları söyledi:

“Mesleğimizin ilkeleri önde olmakla beraber aynı zamanda düşünce ve ifade özgürlüğünü, vicdanı savunanlar olarak bu muameleyi kabul etmiyoruz. Bu artık sadece politik değil insani bir soruna dönüşmüştür. Diren Keser için buradayız. Burada olmaya devam edeceğiz. Düşünce ve ifade özgürlüğü engellenemez! İnsani ve vicdani değerler bu kadar ayak altına alınamaz. Özgür basın susturulamaz!”

 

(HABER MERKEZİ)